Skip to main content

Uzun süredir devam eden algoritmik ve ters kronolojik tweet akışlarından hangisinin daha iyi olduğu tartışmasına Musk ve Dorsey de katıldı.

Twitter’ı satın almak için şirketin hissedarlarının ve düzenleyicilerin onayını bekleyen Elon Musk, Twitter’ın tartışılan bir özelliği hakkında yorumunu paylaştı. Twitter’ın en son tweeti en üstte gösteren ters kronolojik akışının platformun öneri algoritmasından daha iyi olduğunu söyleyen Musk’a yanıt şirketin kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’den geldi.

Ters kronolojik akışın algoritma akışından daha iyi olduğunu söyleyen Musk, Twitter kullanıcılarına ana sayfanın üst kısmında yer alan yıldız tuşuna basarak ters kronolojik akışa geçebilecekleri bilgisini verirken; Dorsey, algoritmanın güçlü bir yanına değindi.

Dorsey, Musk’ın tweetine verdiği yanıtta ters kronolojik akışın anlık olaylar ve önemli haberler için iyi olduğuna, algoritmanın ise insanların gözden kaçırabilecekleri tweetleri ön plana çıkardığına değindi. Algoritma ve ters kronolojik sıralama arasında bir seçim yapmayan Dorsey, önemli olanın kullanıcıların seçim yapabilme imkânına sahip olabilmeleri olduğunu savundu.
Dorsey’in tweetine Musk’ın yanıtı “Tabii” oldu.

Twitter, 2016 yılında yaptığı bir değişiklik ile algoritmanın önerdiği tweetlerden oluşan akışı varsayılan haline getirmiş ve bu hamlesinden dolayı pek çok kullanıcısından tepki görmüştü. Şirket, bu yılın Mart ayında ters kronolojik ve algoritma önerilerinin olduğu akışları sekmeler haline getirmiş, yine de eleştiri oklarından kurtulamamıştı. Kullanıcılar, Twitter’ın onları algoritmik akışı kullanmaya zorladığını söylerken; Twitter bir geri adım daha atarak, kullanıcılarına algoritmik akış ile kronolojik akış arasında bir seçim imkânı sunmuştu.

Kaynak: Elon and Jack hit Twitter to talk about a Twitter feature – Digital Trends