İŞ DÜNYASI

Digital Age | 12.05.2022 - 14:53

Bazı projeleri karşılayamayan Meta, donanım bölümünün harcamalarını kısıyor

Facebook’ta işe alımı durduran Meta, donanım bölümü Reality Labs’ın harcamalarını kısacak.

Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre, Meta’nın donanım bölümü Reality Labs’in harcamaları kısıtlanacak. Reality Labs’ın Meta’ya 2021 yılının son ve 2022 yılının ilk çeyreğinde toplam 6,2 milyar dolarlık zarar ettirdiği biliniyor. Reality Labs, bir metaverse şirketi olma hedefiyle yol alan Meta için anahtar konumda bulunuyor. Zira internetin evriminin bir sonraki adımı olacağı düşünülen metaverse’e, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojileri ile erişilebilecek.

Reuters, Meta’nın CTO’su Andrew Bosworth’un haftalık soru-cevap oturumu sırasında şirketin durumunu çalışanlara aktardığı haberini geçerken; bir Meta sözcüsü, Bosworth’un Reality Labs’ın bazı projeleri karşılayamayacağını, bazı projelerin ise erteleneceğini aktardığını doğruladı. Reality Labs küçülmeye gitse de işten çıkarma yapılmayacağı da Meta sözcüsü tarafından belirtildi.

Reality Labs’in Project Cambria adında bir VR başlığı ve Project Nazare adında bir AR gözlüğü üzerinde çalıştığı biliniyor.

Öte yandan, Meta’nın Facebook’a işe alımları durdurduğu ve bazı çalışanların ilerleyen dönemde işten çıkarmaların başlayabileceği endişesine kapıldıkları biliniyor.

Kaynak:  Meta is cutting spending in its hardware division and can no longer afford some projects, a report says – Business Insider