Skip to main content

Gün geçmiyor ki Elon Musk’tan bir haber almayalım. Musk bu sefer, Twitter içinde kendi üretken yapay zekâ projesine hazırlanıyor.

Business Insider’ın haberine göre, Elon Musk Twitter içinde kendi yapay zekâ projesine başlıyor. OpenAI’ın ChatGPT’si ve Google’ın Bard chatbot’ları gibi üretken yapay zekâ araçlarına bu kadar çok ilgi gösterildiğinden, Musk’ın bundan geri kalmak istememesine şaşırmamak gerek.

Konu hakkında bilgisi olan iki kişinin Business Insider’a yaptığı açıklamaya göre, Musk, söz konusu projeyi geliştirmek için tahmini maliyeti on milyonlarca dolar olan yaklaşık 10.000 grafik işlem birimi (GPU) satın aldı.

Projenin erken bir aşamada olduğu söyleniyor, ancak bu plan hakkında bilgi sahibi olduğunu iddia eden bir kişi Musk’ın binlerce GPU satın almasının onun kararlılığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Musk yakın zamanda Alphabet’in yapay zekâ araştırma yan kuruluşu DeepMind’dan Igor Babuschkin ve Manuel Kroiss’i işe almıştı, bu da Musk’ın yapay zekâya olan ilgisini kanıtlar nitelikte. Tabii Musk’ın ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’yı 2015’te kurduğunu da unutmamak gerek. Dolayısıyla Musk, yapay zekâ konusunda yeni değil.

Twitter’daki yapay zekâ projesinde neleri hedeflediği net olmasa da Musk, üretken yapay zekâ teknolojisini Twitter’ın arama işlevini iyileştirmek veya OpenAI’ın insan benzeri bir şekilde sohbet edebilen ve hatta bilgisayar kodu oluşturabilen üretken yapay zekâ chatbot’u ChatGPT’ye benzer bir şey için kullanmak istiyor olabilir. Söz konusu projenin, Musk’ın yapay zekâ çalışmalarına ara verilmesi çağrısında bulunan binden fazla kişiyle birlikte bir mektup imzaladıktan çok kısa bir süre sonra ortaya çıktığını da belirtelim. Bakalım Musk’ın bu projesi ne zaman gerçekleşecek, izleyip göreceğiz.

Kaynak: Elon Musk setting up generative-AI project at Twitter, report claims – digitaltrends