Skip to main content

Elon Musk, Tesla’nın Autopilot sistemi ile ilgili zamanında yaptığı açıklamalar nedeniyle ifade verebilir.

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’nın gelişmiş sürücü destek sistemi Autopilot’u 2018’de meydana gelen ölümcül bir kazadan sorumlu tutan bir davada yeminli ifade verebilir.

Kaliforniyalı bir yargıç, 2018 yılında meydana gelen ve Walter Huang’ın ölümüne sebep olan kaza nedeniyle Huang’ın ailesi tarafından açılan davada Tesla CEO’su Elon Musk’ın yeminli ifade vermesini emreden geçici bir karar verdi. Huang’ın ailesi, Tesla’nın sürücülere yardımcı olması beklenen Autopilot sisteminin olay sırasında başarısız olduğunu iddia ediyor. Tesla ise Huang’ın kazadan önce telefonunda video oyunu oynadığını ve araç uyarılarını dikkate almadığını iddia ediyor.

Davacının avukatları, Autopilot hakkında yaptığı kayıtlı açıklamalar üzerine ifade vermesi için Musk’ı mahkemeye çıkarmak istiyor. Davanın 31 Temmuz’da görülmesi bekleniyor.

Tesla’nın avukatları Musk’ın sık sık deepfake videolara konu olduğunu ve söz konusu ifadelerin ayrıntılarını hatırlayamayacağını savunarak bu talebe karşı çıktı. Santa Clara Yüksek Mahkemesi Yargıcı Evette Pennypacker ise, Tesla’nın argümanlarının “son derece rahatsız edici” olduğunu söyledi.

Musk daha önce, Tesla’nın “hiçbir insan müdahalesi olmadan” “kendi kendini sürdüğünü” kanıtlamak amacıyla Autopilot için 2016 tanıtım videosunu tweet atmıştı.

Tesla’nın geçen hafta benzer bir davada suçsuz bulunduğunu belirtelim. Reuters’ın haberine göre; Los Angeles’ta yaşayan Tesla sürücüsü Justine Hsu, 2020 yılında Model S’in Autopilot’tayken kaldırıma çarptığını ve hava yastığının şiddetli bir şekilde açılmasıyla çenesini ve dişlerini kırdığını, yüzünde sinir hasarına sebep olduğunu söyleyerek şirkete dava açmıştı. Los Angeles Yüksek Mahkemesi jürisi, geçen hafta görülen davada Autopilot özelliğinin başarısız olmadığına karar verdi ve Tesla’yı suçsuz buldu.

Kaynak: Elon Musk will likely testify about his Autopilot statements – TechCrunch