Skip to main content

e-Devlet’in yeni hizmetiyle birlikte artık “Mirasçılık Belgesi” işlemleri de yapılabilecek.

Geçtiğimiz günlerde “Soy Ağacı” ve “1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama” hizmetiyle yoğun ilgi gören e-Devlet uygulaması bu kez de sistem üzerinden “Mirasçılık Belgesi” hizmeti verecek.

6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi. Miras sorgulama için, miras kalabileceği düşünülen kişilerin kimlik numarasını sisteme girmek yeterli oluyor.

Sorgulama yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”