Skip to main content

Turkcell’in ortağı Telia, Avrasya bölgesindeki hisselerini satarak bu pazarlardan çıkmaya devam ediyor.

Turkcell’in ortakları arasında yer alan Telia, Azertel’deki hisselerinin tamamını Azintelecom’a sattığını açıkladı. Konuya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yapan Turkcell, hisselerinin tamamını 221,7 milyon Euro bedelle Azerbaycan devletine ait Azintelecom’a satıldığını bildirdi.

Turkcell’in KAP’taki açıklaması şöyle: “Sermayesinin %41,45’ine sahip olduğumuz iştiraklerimizden Fintur Holdings B.V.* (“Fintur”), sermayesinin %51,3’üne sahip olduğu bağlı ortaklığı Azertel Telekomünikasyon Yatırım Dış Ticaret A.Ş (“Azertel”)’deki paylarının tamamını, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin sermayesinin tamamına sahip olduğu bir kamu şirketi olan Azerbaijan International Telecom LLC (“Azintelecom”)’ye 221,7 milyon Euro bedelle devretmiştir. Hisse devir sözleşmesinin imzalanması, hisselerin Azintelecom’a devri ve devir bedelinin Fintur’a aktarılması eş anlı olarak tamamlanmıştır. Fintur, finansallarımızda “satış amaçlı sınıflandırılan duran varlıklar” olarak sınıflandırıldığından işlemin finansal tablolarımıza bir etkisi bulunmamaktadır. Fintur Holdings B.V.’nin pay sahipleri %41,45 oranında pay ile Şirketimiz ve %58,55 oranında pay ile Telia Company’dir.”

Bu hisse satış işlemi, Telia’nın Avrasya bölgesinden tamamen çıkış stratejisi paralelinde yürütülüyor. Zira, Telia geçtiğimiz yıl Gürcistan, Rusya ve Kazakistan’daki operatörlerindeki hisselerini satarak bu pazarlardan çıkmıştı. Telia bundan sonra Nordik ve Baltık ülkelerine yoğunlaşacak. Öte yandan, Azertel yüzde 39’daki pazar payıyla Azeri telekom pazarının lideri konumdaydı.