Skip to main content

Marka Houston’da siparişleri sürücüsüz araç R2 ile teslim etme denemesinde.

Pandemi sürecinde artan online alışveriş ve yemek siparişleri teslimatın geleceğine dair inovasyonları gerekli kılarken, fast-food zinciri Domino’s bu alanda yenilikçi bir adım attığını duyurdu. Domino’s, bu hafta itibarıyla ABD’nin Houston eyaletinde, Woodland Heights semtindeki mağazasından belirli tarih ve saat aralıklarında ön ödemeli pizza siparişi veren seçili müşterilerinin pizzalarını ABD Ulaştırma Bakanlığından onaylı ilk sürücüsüz araç olan R2 ile teslim edecek. Robotlu teslimatı tercih eden müşteriler, siparişlerinin ardından kendilerine gönderilen eşsiz kod aracılığıyla hem aracın konumunu takip edebilecek hem de araç kapılarına geldiğinde pizzalarını bu kodu tuşlayarak teslim alabilecek.

Domino’s Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş İnovasyon Sorumlusu Dennis Maloney konuyla ilgili, “Markamızın otonom teslimat alanı hakkında öğreneceği daha çok şey var. Bu program, müşterilerimizin teslimatlara nasıl yanıt verdiklerini, robotlarla nasıl etkileşim kurduklarını ve bunun mağaza operasyonlarını nasıl etkileyeceğini daha iyi anlamamıza olanak sağlayacak. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt vermek için otonom teslimatın Domino’s’un mevcut teslimat uzmanlarıyla birlikte nasıl çalışabileceğini görmeyi dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Teslimatları gerçekleştirecek olan R2, ABD’li robotik şirketi Nuro’nun imzasını taşıyor. Google’ın otonom araç projesinin iki eski üyesi tarafından kurulan ve daha önce Walmart, Kroger ve CVS ile de pilot projeler gerçekleştiren Kaliforniya merkezli şirket, en çok finanse edilen otonom teknoloji geliştiricileri arasında yer alıyor.