Skip to main content

Disney ve Epic Games, metaverse’te geniş ve açık oyunlar ve eğlence evreni oluşturacak.

Disney, “geniş ve açık oyunlar ve eğlence evreni yaratmak” için Fortnite yapımcısı Epic Games ile bir araya geliyor. Şirket, Epic Games’e 1,5 milyar dolarlık hisse yatırımı yapacağını açıkladı.

Bu metaverse benzeri projenin nasıl olacağına dair ayrıntılar çok az ancak Disney bunu şöyle açıklıyor:

“Birinci sınıf bir oyun deneyimi olmasının ve Fortnite ile birlikte çalışmanın yanı sıra bu kalıcı evren, tüketicilere Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, Avatar ve daha fazlasından içerikler, karakterler ve hikâyelerle oynamak, izlemek, alışveriş yapmak ve etkileşime girmek için çok sayıda fırsat sunacak. Oyuncular, gamer’lar ve hayranlar kendi hikâyelerini ve deneyimlerini yaratabilecek, hayranlıklarını Disney’e özgü şekillerde ifade edebilecek ve içerikleri sevdikleri şekillerde birbirleriyle paylaşabilecekler. Tüm bunlar Unreal Engine tarafından desteklenecek.”

Disney CEO’su Bob Iger yaptığı açıklamada, “Bu, Disney’in oyun dünyasına şimdiye kadarki en büyük girişini işaret ediyor ve büyüme ve genişleme için önemli fırsatlar sunuyor” dedi ve “Hayranlarımızın sevdikleri Disney hikâyelerini ve dünyalarını çığır açıcı yeni yollarla deneyimlemeleri için sabırsızlanıyoruz” diye ekledi.

Epic CEO’su Tim Sweeney ise, Disney ve Fortnite topluluklarını bir araya getirecek kalıcı, açık ve birlikte çalışabilen bir ekosistem oluşturmak için tamamen yeni bir şey üzerinde işbirliği yaptıklarını ifade etti.

Disney ve Epic Games’in yeni metaverse evrenini ne zaman inşa edeceği henüz net değil. Ancak bu işbirliği şimdiden ilginç bir duyuru da beraberinde getirdi. Paylaşılan bilgilere göre Epic çatısı altında bulunan Rocket League, Mandalorian temalı bir güncelleme alacak.

Kaynak: Disney invests $1.5 billion in Epic to create ‘persistent universe’ tied to Fortnite – The Verge