Skip to main content

Martı, Boston merkezli Amerikan yapay zekâ şirketi Zoba’yı finansal detayları basınla paylaşılmayan bir anlaşmayla satın aldı.

Türkiye’nin önde gelen mobilite süper uygulaması Martı, iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarına yönelik filo optimizasyon çözümleri sunan Zoba’nın tüm fikri mülkiyet ve yazılım varlıklarını satın aldığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre; ABD’deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard mezunları tarafından kurulan Boston merkezli Zoba’nın yapay zekâ destekli SaaS platformu, iki tekerlekli elektrikli araç operatörlerinin gelirlerini artırmasına ve saha operasyon maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyor. Zoba, özel talep tahmin algoritmalarını kullanarak, yolcu sayısını en üst düzeye çıkarmak ve aracın operasyonel verimsizliğini en aza indirmek için araçların konuşlandırıldığı yerleri ve operasyonel görevlerin ne zaman gerçekleştiğini dinamik olarak optimize ediyor.

Martı’nın, Zoba ile Ekim ve Kasım 2023’te gerçekleştirdiği pilot projede, Zoba yazılımının kullanımı sayesinde araçlarının sürüş sayısında artış sağladığını ve bunun şirketin kârlılığına katkı sunduğunu da belirtelim.

Martı kurucusu Oğuz Alper Öktem, iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarının gelirlerini artırma ve maliyetlerini düşürme amacıyla birkaç optimizasyon yazılımı sağlayıcısı ile pilot projeler yürüttüklerini belirtti. Öktem, Zoba’nın yazılımını kullanarak en iyi sonuçları elde ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Sürücülerimiz için araçlarımızın kullanılabilirliğini artırma ve saha operasyon maliyetlerimizi düşürme çabalarımızda en iyi sonuç veren yapay zekâ destekli bu yazılımı bünyemize katmaktan heyecan duyuyoruz. Zoba’nın yazılımı, başlangıçta iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarını optimize etmek için oluşturulmuş olsa da Martı olarak bu sağlam temel üzerinden yolculuk paylaşım operasyonlarımızın tümünü daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”

Zoba kurucu ortağı ve CEO’su Joseph Brennan ise “Zoba ekibi her zaman şehirleri daha verimli, temiz ve yaşanabilir hale getirmeye kendini adamıştır ve teknolojimiz, Türkiye’nin önde gelen mobilite süper uygulaması Martı ile bu misyonu geniş ölçekte desteklemeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Marti Acquires Zoba’s AI-Powered Optimization Platform to Increase Ridership and Reduce Operational Costs – martı