Skip to main content

Digital Age’in Mart sayısında dijital dünyaya ilham veren 30 Türk kadını bir araya getirdik.

Dijital ekosisteme ilham veren 30 Türk kadınını bir araya getirdik. Bu yılki listenin öne çıkan anahtar kelimesi ne yazık ki “globalde Türkiye’nin göğsünü kabartanlar” oldu. “Ne yazık ki” diyorum, çünkü yapay zekâdan nanoteknolojiye kadar bilimin ve teknolojinin farklı alanlarında dünyayı kendine hayran bırakan bu kadınlarımızın birçoğu kendilerine sağlanamayan imkânlardan dolayı bu ülkenin topraklarından uzakta farklı coğrafyalarda çalışmalarını sürdürüyor. Ve bu beyin göçü maalesef sürmeye devam ediyor. Belirlediğimiz 30 kişilik listeye disiplinler perspektifinden baktığımızda dijital ekosisteme ilham veren kadınlarımızın ağırlıklı olarak girişimci, akademisyen ve bilim insanlarından oluştuğunu görüyoruz. Yapay zekâ araştırmaları ve yazılım geliştirme konusunda hem akademik dünya hem de özel sektör alanında çok önemli başarı hikâyelerine imza atan isimlerin de bu listede yer aldığının altını çizelim.

Gelelim bu isimleri nasıl seçtiğimize. Dijital dünyanın duayen isimlerinin tavsiyeleri ile belirlediğimiz kaba listemiz 30’a indirmek için anahtar kelimemiz olan “ilham”ın altını şu kriterlerle doldurduk: Dijital ekosistemin herhangi bir alanında bir başarı hikâyesi yaratmış olmak/ İşinde elde ettiği bir başarı/başarılar ile ulusal/uluslararası ödüller kazanmış olmak/ Bir girişim başlatmış ve bu girişimle sürdürülebilir bir başarı elde etmiş olmak/ Teknoloji ya da bilim alanında önemli bir soruna etkili bir çözüm getirmiş olmak/ Bir trend yaratarak dijitalde bir alanda değişime liderlik etmek. 2017 yılında bu kriterlerden en az birini taşıyan ve kendi sektörüne ilham veren 30 Türk kadını başarı hikâyeleriyle karşınızda..

Asuman Özdağlar
MIT Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından olan Profesör Asuman Özdağlar, 1 Ocak 2018’den itibaren dünyanın en önemli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü başkanlığına atandı. ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü mezun olduktan sonra yüksek lisansını ve doktorasını yaptığı MIT’ye bölüm başkanı olarak atanmak tüm bilim dünyası için ilham verici bir hikâye. Uzun yıllardır bünyesinde olduğu MIT’de Bilgisayar Bilimleri, Ekonomi ve Veri Bilimi alanlarını içeren yeni bir lisans ana dalı oluşturulmasına öncülük eden Özdağlar, MIT’de ekonomik ve sosyal ağ sistemleri, optimizasyon ve oyun kuramı gibi konular üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Listenin devamı için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz…

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30