Skip to main content

Söz konusu teknoloji ve Çin olunca, ABD’nin “casusluk” çekinceleri geliyor akla, ancak bu sefer konu 5G teknolojisi üzerinden yaşanacak rekabetle ilgili…

Mobil iletişim teknolojileri sektöründe yıllardır konuşulan ve sabırsızlıkla beklenen 5G teknolojisi bu yılın sonlarına doğru büyük pazarlarda kullanıma sunulacak. Böylece, 5G‘nin tam anlamıyla hayata geçirilmesinin önünde kimi engeller olmasına rağmen, mobil veri transferinin anlamlı ölçüde hızlanması bekleniyor.

Öte yandan, kullanıcılar için sevindirici bir gelişme olan 5G‘nin ülkeler ve teknoloji şirketleri açısından rekabeti daha da kızıştıracağı düşünülüyor. Wall Street Journal’ın yayımladığı rapora göre, 5G teknolojisi ABD için performans anksiyetesini de beraberinde getiriyor. Bu endişenin nedeni Çin’in yükselen teknoloji markası Huawei!

ABD hükümetinin Huawei’den korkusu, cihaz ve ağ sistemlerini casusluk için kullanması ihtimaliyle sınırlı değil. Önemli bir diğer çekince, Çinli şirketin 5G konusunda kaydettiği ilerlemenin ABD’yi gölgede bırakma olasılığı.

ABD, Çin’in 5G yaygınlığını kendisinden çok daha önce tesis etmesinden korkuyor. İlk adımı Çin’in atması, sürücüsüz araçlar gibi 5G bağlantılı teknolojileri de daha erken geliştireceği anlamına geliyor. Washington ve sektörün ileri gelenleri; Huawei’nin katkısıyla, dünyanın teknoloji merkezinin Silikon Vadisi’nden Çin’e taşınabileceğine inanıyor. Trump yönetiminin tüm ülkede hükümet destekli kablosuz 5G ağı için kolları sıvaması da bu endişenin kanıtı niteliğinde.