Skip to main content

OpenAI, DALL-E 3’ün artık tüm ChatGPT Plus ve Enterprise müşterilerinin kullanımına sunulduğunu duyurdu.

OpenAI’ın yapay zekâ görüntü oluşturucusunun en son sürümü olan DALL-E 3, artık ChatGPT Plus ve Enterprise müşterilerinin erişimine açıldı. Doğrudan sohbet arayüzüne entegre edilen DALL-E 3 ile kullanıcılar, metin komutlarından fotogerçekçi görüntüler oluşturabiliyor.

OpenAI, DALL-E 3’yi Eylül ayında duyurmuş ve ChatGPT’ye entegre etmişti. DALL-E 3 daha sonra, Bing Chat ve Bing Image Creator kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Böylece Bing, DALL-E 3 entegrasyonuna ChatGPT’den de önce sahip oldu.

DALL-E 3’nin ChatGPT ile entegrasyonu ve Bing Chat ve Bing Image Creator kullanıcılarının kullanımına sunulmasının dışında OpenAI, DALL-E 3 üzerinde sağlam güvenlik önlemleri almaya odaklandığını belirtti. Çünkü bazı kullanıcılar DALL-E 3 kullanarak zarar verici görüntüler oluşturmaya devam etti. Hatta benzer görüntüler Midjourney veya Stable Diffusion kullanılarak da üretildi.

Şirket, dil modellerinin müstehcen ve nefret içerikli görüntüleri ve şiddet içeren kelimeleri üretmesinin önüne geçmeye çalıştığını söyledi.

OpenAI, bu sefer çok daha kapsamlı adımlar atılacağının sözünü veriyor ve DALL-E 3’ye yönelik araştırmaları gösteren bir websitesi sunuyor. Şirket, “modelin yaşayan sanatçıların, tanınmış kişilerin görsellerinin tarzında içerik üretme olasılığını sınırlayacağını” söylüyor. OpenAI ayrıca bir görüntünün DALL-E 3 tarafından oluşturulup oluşturulmadığını tespit etmede yüzde 99 doğruluk kapasitesine sahip olduğunu söylediği dahili bir “kaynak sınıflandırıcı” aracına da sahip.

Kaynak: OpenAI is opening up DALL-E 3 access – The Verge