Skip to main content

OpenAI, DALL-E’nin üçüncü sürümünü duyurdu. DALL-E 3 ChatGPT ile entegre şekilde çalışıyor.

OpenAI, üretken yapay zekâ görsel sanat platformu DALL-E’nin üçüncü sürümünü duyurdu. Yeni sürüm artık kullanıcıların ChatGPT’yi kullanarak komut oluşturmasına olanak tanıyor ve daha fazla güvenlik seçeneği içeriyor.

Metin komutlarını görsellere dönüştüren DALL-E’nin ikinci sürümü DALL-2 bile bazı şeyleri yanlış anlayabiliyor ve çoğu zaman belirli ifadeleri görmezden geliyordu. OpenAI araştırmacıları, en son sürümün bağlamı çok daha iyi anladığını söyledi.

Birçok yeni özellikle birlikte gelen DALL-E 3’te karşımıza çıkan en önemli yenilik, ChatGPT ile entegrasyonu. Bu sayede bir kişinin ChatGPT’yi kullanarak DALL-E 3’ü yönlendirmek için kendi ayrıntılı komutunu bulması gerekmiyor. Kişi ChatGPT’den bir komut bulmasını isteyebiliyor ve chatbot DALL-E 3’ün takip etmesi için bir paragraf yazıyor. Diğer kullanıcılar, DALL-E için özel fikirleri varsa yine de kendi komutlarını kullanabiliyor.

DALL-E 3’ün ChatGPT ile entegrasyonu dışında OpenAI, DALL-E 3 üzerinde sağlam güvenlik önlemleri almaya odaklandığını belirtti. Şirket, güvenliği test eden bir ekiple çalıştığını ve dil modellerinin müstehcen ve nefret içerikli görüntüleri ve şiddet içeren kelimeleri üretmesinin önüne geçmeye çalıştığını söyledi. DALL-E 3’ün ayrıca tanınmış kişilerin görüntülerini oluşturması da engellenecek. OpenAI temsilcileri buna ek olarak DALL-E 3’ün yaşayan sanatçıların ürettiği tarzda görüntüler üretmeyi reddetmek üzere eğitildiğini söyledi.

DALL-E 3 ilk olarak Ekim ayında ChatGPT Plus ve ChatGPT Enterprise kullanıcılarına, ardından araştırma laboratuvarlarına sunulacak ve API servisi için çıkacak. OpenAI, DALL-E 3’ü kademeli olarak kullanıma sunmayı planlıyor ancak herkese gelecek ücretsiz sürümün ne zaman yayımlanacağına dair bir taahhütte bulunmadı.

Kaynak: OpenAI releases third version of DALL-E – The Verge