Skip to main content

Ebeveynler uzaktan bilgisayar ile yönetilecek yeni bir SIM kart sayesinde çocuklarının cep telefonlarını kontrol edebilecekler. Vodafone operatörü ile çalışan Bemilo isimli sistem, çocukların belirli saatler içinde telefonuyla İnternet’e girme, mesajlaşma,…

Ebeveynler uzaktan bilgisayar ile yönetilecek yeni bir SIM kart sayesinde çocuklarının cep telefonlarını kontrol edebilecekler.

Vodafone operatörü ile çalışan Bemilo isimli sistem, çocukların belirli saatler içinde telefonuyla İnternet’e girme, mesajlaşma, görüşme gibi faaliyetleri yapmasını engelleyebilecek bir servis sunuyor.

İngiliz bağımsız yardım kuruluşu olan Aile ve Ebeveynlik Enstitüsü’nün yaptığı açıklamada bahsi geçen SIM kart sayesinde çocuklarda cep telefonu tehdidi konusunda yardımcı olabileceği belirtildi.
Uygulama mantığının aksine ‘kapatma’ seçeneği olmayacak sistemin, içinde SIM kartıyla temin edilebilen “güvenli paket”iön ödemeli şekilde satın alınabiliniyor.

Bemilo kurucusu ve yönetim kurulu başkanı SimonGoff, özellikle çalışan ailelerin, ne kadar uzakta olursa olsunlar kolayca internet sitesine girerek çocuklarının okul saatlerinde telefonlarını kapatabileceklerini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Aileler,çocuklarının telefonunungün içinde çalışacağı saatleri düzenleyebilirken, arayacak belirli numaralara izin verip vermeme kontrolünü de ellerinde tutacaklar.”

Servis,cep telefonu tacizi; cinsel içerikli mesaj ve istenmeyen telefonlar/mesajlar gibi konularda da ebeveynlere yardımcı olabilecek. NSPCC(Çocuklara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Birliği)’nin yayınladığı son rapor bulgularına göre ergenlik çağındaki genç kızların kendilerinin açık seçik resimlerini yollamaları için artan bir baskıya maruz kaldığı biliniyor. Bemilo, çocukları; özellikle ergenlik çağındakileri, ailelerin içeriğinin kötü olduğunu düşündükleri sitelerden de koruyabilecek.

Kaynak: bbc.com