Skip to main content

İngiltere’nin Fizyoterapi Topluluğu, kişilerin akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarını ofis saatleri dışında kullanmaya devam etmelerinin sağlık açısından ‘riskli’ olduğunu belirtti. İnternet üzerinden yapılan anket sonuçları, 2 bin ofis çalışanlarının…

İngiltere’nin Fizyoterapi Topluluğu, kişilerin akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarını ofis saatleri dışında kullanmaya devam etmelerinin sağlık açısından ‘riskli’ olduğunu belirtti.

İnternet üzerinden yapılan anket sonuçları, 2 bin ofis çalışanlarının üçte ikisinin ofis saatleri dışında çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Topluluk, ortalama olarak 2 saat ekstra mesai yapan çalışanların özellikle kötü duruşlarından kaynaklanan sırt ve boyun ağrılarının arttığını söylüyor.

Fizyoterapi Topluluğun Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Helena Johnson, elde ettikleri verilerin ‘endişe verici’ olduğunu belirterek şunları söyledi: “Evde ekstra olarak birazcık çalışmak kısa vadede iyi bir çözüm olsa bile günlük rutininizin bir parçası olmaya başladığında sırt ve boyun ağrılarının yanı sıra stres kaynaklı hastalıklara da yol açabilir. Özellikle elde tutulan cihazlar kullanıldığında, kişilerin duruşlarına dikkat etmemeleri, bu sorunları arttırabiliyor. Kendinizi yoğun baskı altında hissediyorsanız, işvereninizle konuşmanız gerekir.”

Sendika Kongresi Genel Sekreteri Brendan Barber ise konu ile ilgili şunları ekledi: “Normalin üstünde çalışmak hiç kimse için sağlıklı değildir. Fazla çalıştırılan kişiler, işyerinde iyi bir performans gösterememekle beraber, baş edemedikleri iş yoğunluğu sebebiyle hasta olacaklardır.”

kaynak:bbc.com