Skip to main content

Google, Android’in Circle to Search özelliğini yeni Lens kısayoluyla iPhone’lara getiriyor.

Hatırlarsanız Google, bu yılın başlarında Android için ekran görüntüsü alırken arama yapma imkânı sunan Circle to Search özelliğini duyurmuştu. Artık Google Lens ve iOS Kısayolları sayesinde bu özellik herhangi bir iPhone’da çalışabilecek.

Google Lens, Google (Arama) uygulamasının bir parçası olarak uzun süredir iOS’ta mevcut. Google Arama uygulaması artık ekran görüntüsünü alıp analiz için Google Lens’e gönderecek bir kısayol sunuyor. Bu “Ekran görüntünüzde arama yapın” kısayolu iPhone 15 Pro’daki Eylem Düğmesi ile çok kolay bir şekilde etkinleştirilebiliyor.

Ancak, Back Tap (Arkaya Dokun) hareketi sayesinde bu erişim kolaylığı diğer tüm (modern) iPhone’lar için de geçerli. Kullanıcılar kısayolu çalıştırmak için cihazını arkasına iki veya üç kez dokunabiliyor. Diğer adımlar ise şöyle:

  • iPhone’unuzda Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma’ya gidin
  • Aşağı kaydırın ve Arkaya Dokun’u seçin.
  • Çift Dokun veya Üç Kez Dokun’u seçin.
  • Kısayollar alanına kaydırın, ardından bir kısayol seçin.
  • Ayarı uygulamak için Arkaya Dokun’a dokunun.
  • Kısayolu çalıştırmak için telefonunuzun arkasına iki kez dokunun veya üç kez dokunun.

iPhone’unuz mevcut ekranınızın ekran görüntüsünü alacak ve ardından metni hızlı bir şekilde kopyalamak, tercüme etmek veya metin sorgusu ekleme özelliğiyle görsel bir arama gerçekleştirmek için bunu Google Lens’e gönderecek. İlk kullanımda görüntü paylaşımına izin vermek için “Her Zaman İzin Ver” seçeneğini seçmek gerektiğini belirtelim.

Circle to Search daha optimize edilmiş bir kullanıcı deneyimi sunarken, bu Google Lens kısayolu, yerel iOS özelliklerinden yararlanarak temel görsel arama işlevini her iPhone’a getiriyor. Google’ın bu adımı, iPhone kullanıcılarının ekran görüntüsü alırken metin kopyalama, çeviri yapma veya görsel arama gibi işlemleri daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesine olanak tanıyor.

Kaynak: Google effectively brings Android’s Circle to Search to any iPhone with new Lens shortcut – 9TO5Google