Skip to main content

Çinli yetkililer vatandaşları posta gönderilerine dikkat etmeye çağırırken, Kanada Omicron varyantının Kanada’dan gönderilen bir paketle Çin’e ulaşmış olma ihtimaline karşı çıkıyor.

Çin, vatandaşlarını uluslararası posta gönderilerine karşı dikkatli olmaya çağırıyor. Çin’de görülen ilk Omicron vakasını virüsün Kanada’dan gelen bir paket ile taşınmış olması düşüncesine bağlayan yetkililer, vatandaşları yurt dışından olabildiğince az sipariş vermeye, paketleri açık alanlarda, maske ve eldivenle açmaya davet ediyor.

Uzmanlar virüsün posta yoluyla taşınabileceğini, bu ihtimalin düşük olduğunu yine de dikkatli olmak gerektiğini pandeminin ilk günlerinden beri defalarca dile getirseler de Omicron varyantı ile bu durumun gerçekleşme oranının ne olduğunu henüz bilinmiyor.

Çin’in ilk Omicron vakası olarak kabul edilen kişi, 7 Ocak tarihinde Kanada’dan gönderilen ve önce Hong Kong’a ardından da Beijing’e ulaştırılan bir paket aldığını söylerken, Beijing Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi müdür yardımcısı Pang Xinghuo, virüsün kesinlikle paketten bulaştığına dair bir çıkarımda bulunmadıklarını fakat ihtimali göz ardı etmediklerini açıkladı.

Kanada’da geniş yankı bulan bu habere hem posta idaresinden hem de sağlık bakanlığından yanıt geldi. Kanada Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos, postadan virüs bulaşma ihtimalinin olmadığını söylemese de bu düşüncenin “olağanüstü bir bakış açısı” olduğu tanımını yaparken; Kanada Posta İdaresi, virüsün yüzeylerde yaşam süresinin kısa olduğuna değinerek virüsün bu yolla bulaşmış olması ihtimalinin çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Canada Responds to China’s Claim That Omicron Was Sent to Beijing by Post – Business Insider