Skip to main content

Microsoft, Windows 10 ve 11 için bir PowerToys Run yardımcı programı entegrasyonu aracılığıyla ChatGPT’nin doğrudan Windows’a entegrasyonuna izin veriyor.

Tom’s Hardware’de yer alan habere göre şirket “Microsoft PowerToys Run için ChatGPT eklentisi” adlı bir projeye öncülük etmesi için yazılım mühendisi Simone Franco ile çalışacak. Franco, ChatGPT özellikli PowerToys Run yardımcı programının geliştirilmesini, iyileştirilmesini ve Microsoft topluluğuna bir eklenti olarak sunulmasını denetleyecek. Şu anda proje üzerinde çalışan ve ilk test sürümünü yalnızca iki saat içinde tamamlayan Franco, Microsoft’tan olumlu geri bildirim aldı.

Bilmeyenler için söyleyelim. PowerToys, 1990’larda popüler hale gelen ileri düzey kullanıcılar için özel olarak oluşturulmuş bir dizi sistem yardımcı programı. Basit bir Alt+Space komutuyla uygulamalara, klasörlere veya dosyalara erişmenizi sağlayan PowerToys Run, ChatGPT’nin yardımıyla, potansiyel olarak daha verimli ve sezgisel hale gelebilir. Ancak yardımcı programın kullanıma sunulmadan önce Franco’nun düzeltmesi gereken birkaç sorun var.

Şu anda, özellik standart Alt+Space komutuyla çalışıyor. Ancak sorgunuzdan önce ek bir çift soru işareti (??) ve ondan sonra başka bir tek soru işareti girmeniz ve ardından chatbot özellikli yardımcı programın isteğinizi işleyebilmesi için ‘enter’ tuşuna basmanız gerekiyor. Tabii bu yapı, kullanıma sunulmadan önce değişebilir.

Tom’s Hardware’e göre, çözülmesi gereken diğer sorunlar arasında; kullanıcıların OpenAI API anahtarlarını eklentide depolamasına nasıl izin verileceğinin bulunması, yanıt görüntüleme kullanıcı arayüzü için iyileştirmeler ve yanıtı tıklayarak kopyalama eylemi yer alıyor.

PowerToys Run yardımcı programı eklentisi, Windows için çıkan veya planlanan birçok ChatGPT entegrasyonundan biri. OpenAI ile devam eden işbirliğiyle Microsoft, yeni Bing arama motoru ve Edge tarayıcısının yanı sıra Teams ve Microsoft 365 paketine yönelik revizyonlar da dahil olmak üzere ChatGPT’nin kullanıldığı bir dizi ürünü piyasaya sürdü.

ChatGPT’nin bilgisayar sistemlerine “doğrudan” uygulandığını, Jordi Bruin tarafından geliştirilen ve ChatGPT’yi Mac masaüstünüze bir uzak tarayıcı olarak kurmanıza olanak tanıyan macOS için MacGPT uygulamasında görüyoruz. Açıldığında Apple’ın Safari tarayıcısına çok benzeyen uygulama, tıpkı ChatGPT gibi görünüyor ve çalışıyor, ancak bir Mac ekosisteminde. Halihazırda bir OpenAI hesabınız varsa veya ChatGPT Plus’a abone olduysanız, ChatGPT’ye hızlı bir şekilde erişmek için kimlik bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, uzaktan kaydolmak tarayıcı adımlarıyla aynı.

Yardımcı programın ilerlemesini Microsoft PowerToys Run GitHub proje sayfasından takip edebilirsiniz.

Kaynak: ChatGPT is coming directly to Windows, but not how you think – digitaltrends