Skip to main content

LinkedIn, kullanıcıların kimliklerini ve nerede çalıştıklarını kanıtlamalarına olanak tanıyan ücretsiz bir kimlik doğrulama sistemi sunuyor.

LinkedIn, üyelerinin profillerinde belirttikleri kişi olduklarını kanıtlamalarını kolaylaştırmak için yeni kimlik doğrulama özelliklerini sundu. Bu yeni özellikler, kişilerin isimlerini ve çalıştıkları kuruluşu doğrulamalarına olanak tanıyor.

Güncellemeyle birlikte üyelerinin kimliklerini doğrulamaları için üç seçenek sunan LinkedIn, CLEAR adlı şirketle işbirliği yaptı. CLEAR, LinkedIn üyelerinin kimlik ve profillerindeki ismin eşleşip eşleşmediğini kontrol edecek. Sadece ABD’de yaşayanlar için geçerli olacak bu özellik ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak ABD’de kayıtlı bir telefon numarasını ve devlet tarafından verilen bir kimlik belgesini paylaşmak gerekiyor.

LinkedIn ayrıca, çalışılan kuruluşun doğrulanması için daha kolay bir seçenek sunuyor. İşverenin doğrulanması için, kurumsal e-posta adresine gönderilen bir doğrulama kodunun girilmesi gerekiyor. Her iki seçenekte de, doğrulama tamamlandıktan sonra kullanıcının profiline hangi ayrıntıların doğrulandığını belirten bir “doğrulama” alanı ekleniyor.

Alternatif olarak, bazı kullanıcılar, programına kaydolan şirketler için iş yeri kimlikleri oluşturan Microsoft Entra ile hem kimliklerini hem de işverenlerini aynı anda doğrulayabilecek. LinkedIn, Entra ortaklığının şu anda programda bulunan “düzinelerce” şirketin çalışanlarına ay sonunda sunulacağını söylüyor.

LinkedIn telefon numarası ve e-posta doğrulama özelliklerini geçen yıl eklemişti. Ancak bu özellikler yalnızca “bu profil hakkında” alanında görülebiliyordu. Şimdi ise son değişikliklerle birlikte, doğrudan bir kullanıcının profil ayrıntılarının altında görünecek belirgin bir “doğrulanmış bilgiler” bölümü ekleniyor.

Kaynak: LinkedIn teams up with CLEAR on verification features – engadget