Skip to main content

İmza kampanyası platformu Change.org, dünya çapında yüz milyon kullanıcıya ulaştı

Bireylerin diledikleri konuda imza kampanyası başlattığı sosyal değişim platformu Change.org, dünya çapında yüz milyon kullanıcıya ulaştı.

Change.org internet sitesi, Türkiye’den zeytinliklerin talan edilmesine karşı yürütülen kampanya başta olmak üzere, birçok farklı ülkedeki imza kampanyalarına destek olanların hikâyelerinin anlatıldığı bir video yayınladı.

Türkiye, Change.org’ta en aktif 6’ıncı ülke

Türkiye, Change.org’un en aktif kullanıldığı altıncı ülke konumunda. 4,6 milyon Türk kullanıcının olduğu sitede ayda ortalama bin 500 kampanya açılıyor. En çok başarıya ulaşan ilk üç kampanya alanı eğitim, sağlık ve ekonomik adalet. Çevre, insan hakları, hayvan hakları ve ceza adaleti konularında ise yetkililer daha duyarsız.

Sitenin en çok ses getiren kampanyaları arasında başarıya ulaşmış “Adalete Fener Yak”, “Soma Son Olsun”, “Ekine İlaç Lazım” ve Phaselis Antik kentinin otel inşaatından korunması için yürütülen kampanya var. Tüm dünyada en büyük altıncı imza kampanyası ise üniversite öğrencisi Gözde Salur’un yürüttüğü “Özgecan Yasası” olarak bilinen, 1 milyon 147 bin’den fazla kişinin kadına karşı şiddet davalarında keyfi uygulanan ceza indirimin kaldırılmasını talep ettiği kampanya.