Skip to main content

 Samsung’un Galaxy Note ve Galaxy S2 modelleri, İngiliz Hükümeti’nin kurduğu kâr amacı gütmeyen bir çevreci kurum tarafından 19 Mart 2012 tarihinde resmi olarak “Çevreye Dost” ürünler olarak belgelendirildi. Şirketin bu…

 Samsung’un Galaxy Note ve Galaxy S2 modelleri, İngiliz Hükümeti’nin kurduğu kâr amacı gütmeyen bir çevreci kurum tarafından 19 Mart 2012 tarihinde resmi olarak “Çevreye Dost” ürünler olarak belgelendirildi. Şirketin bu modelleri aynı gün içinde Carbon Trust şirketi tarafından da resmi olarak “Karbon Ayakizi Belgesi” verildiğini de duyurdu.
 
Carbon Trust, İngiliz Hükümeti tarafından iklim değişimine karşı önlemler konusunda çalışmalar yapma amacıyla kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir şirket. Şirketin karbon salınımını düşürmeye yönelik programlar ve sertifikasyon konularında otoritesi ve güvenilirliği tüm dünyada kabul görüyor.
 
Karbon Ayakizi Belgesi, düşük seviyede karbondioksit salınımı nedeniyle tüketicilere özellikle önerilen ürünlere veriliyor. Carbon Trust söz konusu ürünün tüm üretim, dağıtım ve kullanım süreci boyunca saldığı CO2 seviyesini ölçüyor.
 
Cep telefonlarının karbon salınım düzeyleri; üretiminde kullanılan elektrik miktarı, kullanım, imalat, ve pazara sunulma sırasında ve standart iki senelik sözleşme sürecinde saldığı karbon düzeyi baz alınarak hesaplanıyor. Belgelendirme sürecinde adil ve tarafsız olunması amacıyla, Carbon Trust İngiltere de dahil olmak üzere toplam beş ülkede karbon salınım düzeylerini ölçüyor. Şirketin verdiği Karbon Ayakizi Belgesi, iki yıl süreyle geçerliliğini koruyor.
 
Samsung yetkilileri tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kaynakların korunması ve enerjinin etkin kullanımı için Samsung Galaxy Note ve Galaxy S2 çevreye zarar veren kimyasal maddelerin yerini tutacak, ancak çevreye zararı olmayacak halojen alev geciktirici, berilyum, PVC ve ftalat kullanıyor. Ürünlerimizi en başından itibaren, henüz taslak halindeyken dahi çevreye ve doğaya dost olacak şekilde tasarlıyoruz.” dedi.