Skip to main content

Çarşamba günü Amerika’nın Adalet Departmanı Apple’ın e.kitap fiyatlarını sabitlediğini iddia ederek şirketi mahkemeye verdi. Yapılan şikayete göre, şirketin üst düzey yöneticileri yaptıkları konuşmalar ve yazışmalar ile Amazon.com’dan pazar payı alabilmek…

Çarşamba günü Amerika’nın Adalet Departmanı Apple’ın e.kitap fiyatlarını sabitlediğini iddia ederek şirketi mahkemeye verdi.

Yapılan şikayete göre, şirketin üst düzey yöneticileri yaptıkları konuşmalar ve yazışmalar ile Amazon.com’dan pazar payı alabilmek için e.kitaplarının fiyatlarını giderek yükselttikleri söyleniyor.  Yöneticilerin bilinçli olarak fiyat yükseltme politikasına yönelerek, Amazon’un düşürdüğü fiyatları dolaylı yoldan yükseltmesi için değişik stratejiler geliştirdikleri öne sürülüyor.

Suçlamaları kabul etmeyen şirketler arasında Hachette, HarperCollins ve Simon & Schuster adlı yayıncılar anlaşma yoluyla bu davayı çözme yoluna başvurdular. Hachette ise, yaptığı bir açıklamada Amazon’u pazardaki asıl zanlı olduğunu şu sözleri ile ifade etti: “Amazon’un e.kitap ve e.okuyucu satışları üzerinde etkin bir üstünlüğü vardı ve ürünlerini rakiplerini alt etmek adına oldukça düşük ücretlere satıyordu. Biz, tüketiciler için e.kitap pazarının rekabetçi ve farklı bir pazar olarak kalabilmesi adına Adalet departmanının ve devletin bir sorumluluğu olduğuna inanıyor, ve o tip bir üstünlüğün olduğu günlere dönmemeyi umud ediyoruz.”