Skip to main content

Burak Aydın, Nisan’dan bu yana üstlendiği görevinden istifa etti.

Burak Aydın’ın Teknosa’daki bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevinden ayrıldığı açıklandı. Teknosa’nın 3 Ağustos’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımladığı açıklamaya göre, Burak Aydın’ın bağımsız yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiği ve istifanın kabul edildiği açıklandı. Aydın’ın istifası 6 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak.

Burak Aydın, Teknosa’daki bağımsız yönetim kurulu üyeliğine 5 Nisan’da getirilmiş ve biz de bu gelişmeyi haberleştirmiştik. Aydın, Teknosa yönetim kurulunda Riskin Erken Saptanması Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

Aydın en son Silver Spring Networks CEO’su idi

Burak Aydın, Türk bilişim sektörünün yakından tanıdığı bir isim. 1975 yılında Ankara’da doğan Burak Aydın, yüksek öğrenimini 1997 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. 1999 yılında İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı’nı tamamlayan Aydın, çalışma hayatına 1997 yılında ODTÜ İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi Network Asistanı olarak başladı. 2001 yılında Accenture Almanya ve Avusturya Ofisleri’nde çeşitli projelerde danışman olarak çalıştı. 2004 yılında Türkiye’ye dönerek Siemens Business Services bünyesinde Stratejik Planlama Danışmanlığı ve Müdürlüğü görevini yürüttü. 2006’da Intel Türkiye’ye transfer olan Aydın, 2011’de Intel Türkiye Genel Müdürü oldu. Aralık 2016’ya kadar bu pozisyonda kalan Aydın, Ocak 2017’de Silver Spring Networks EMEA Bölgesi CEO’su oldu. Silver Spring Networks, endüstriyel IoT (nesnelerin interneti), akıllı şehir ve akıllı enerji alanlarında çalışan bir şirket ve merkezi Kaliforniya’da bulunuyor. Bu arada Silver Spring Networks’ün Ocak ayında Itron isimli akıllı şebeke firması tarafından 830 milyon dolara satın alındığını not edelim. Aydın, satın almanın ardından Mayıs’a kadar genel müdürlük görevini sürdürdü.

Bağımsız yönetim kurulu üyeleri şirketlerin halka açıklık oranlarına göre yönetim kuruluna dâhil edilmek zorunda. Bununla birlikte bu üyelerin şirket yönetimlerinde icracı görevleri bulunmuyor.

Teknosa’nın KAP’taki açıklamasını şu bağlantıdan okuyabilirsiniz.