Skip to main content

Facebook Timeline’ı sevmeyen kullanıcılardan faydalanmaya çalışan dolandırıcılar, yanıltıcı adımlarla kişileri kandırıyorlar. Facebook Timeline’a geçmek istemeyen kişilerden faydalanmaya çalışan dolandırıcılar, Facebook’ta oluşturdukları sayfalar ile kullanıcıların ‘Beğen’ (Like) butonuna tıklatma, arkadaşlarını davet…

Facebook Timeline’ı sevmeyen kullanıcılardan faydalanmaya çalışan dolandırıcılar, yanıltıcı adımlarla kişileri kandırıyorlar.

Facebook Timeline’a geçmek istemeyen kişilerden faydalanmaya çalışan dolandırıcılar, Facebook’ta oluşturdukları sayfalar ile kullanıcıların ‘Beğen’ (Like) butonuna tıklatma, arkadaşlarını davet etme ve ya YouTuve videoları ve dosyaları indirmelerini sağlıyorlar.

Insiderfacebook.com’un yaptığı bir analize göre,  16 farklı Timeline-odaklı sayfanın 71.000’den fazla kişi tarafından beğenilerek bu tuzağa düştüğünü ortaya çıkartıyor. Bunun yanı sıra ‘timeline’ diye arandığında, bu tip sayfalar arama sonuçlarının başında yer alıyor.

Facebook, kendi kullanım anlaşmasını ihlal eden bu tip sayfaların yoğunluğundan dolayı her birini ortadan kaldırmakta güçlük çekiyor. Facebook sözcüsü  konuyla ilgili olarak ‘Kullanıcılarımızın güvenli olması adına kendi blog ve güvenlik sayfalarmızda elimizden geldiğince onları eğitmeye çalışıyoruz’ açıklamasını yapıyor.

Sizce Facebook bu tip güvenlik tehditleri için yeterli önlemleri alıyor mu?