POPÜLER

H.Kerem Fındık | 24.05.2017 - 09:51

BTK soruyor: Yerli ve millî olarak kullanmak istediğiniz yazılım hangisi?

BTK yeni anketiyle kullanıcıların yerli ve millî yazılım tercihlerini öğrenmek istiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Twitter hesabında (@BTKbasin) yayımladığı bir anketle kullanıcılardan yerli ve millî olarak öncelikle kullanmak istedikleri yazılımları paylaşmalarını istiyor. BTK’nın 22 Mayıs’ta cevaplamaya açtığı ankette, şu seçenekler bulunuyor: Arama motoru, mesajlaşma uygulaması, sosyal ağ platformu ve sözlük.

BTK’nın anketine bu sabah itibariyle 6 bin 442 kişi cevap verdi. Buna göre, kullanıcıların yüzde 35’i yerli arama motoru kullanmak istiyor. İkinci sırada yüzde 24’le sosyal ağ platformu gelirken,  sözlük yüzde 21’le üçüncü oluyor. Dördüncü sıradaysa yüzde 20’lik oranla mesajlaşma uygulaması yer alıyor.

Öte yandan, BTK, 8 Mayıs’ta yine bir anket yayımlamış ve bu sefer de kullanıcılardan “WhatsApp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız,” sorusuna cevap vermeleri istenmişti. Anket sonucunda yüzde 39’la BiP ilk sırada yer almıştı. Diğer uygulamaların elde ettiği sonuçlar şöyleydi: Viber (yüzde 29), Line (yüzde 22) ve WeChat (yüzde 10). 8 Mayıs’taki ankette toplam 31 bin 505 kişi görüş bildirmişti.

BTK’nın anketi beş gün sonra sona eriyor.