Skip to main content

Bugüne kadar sadece davetiye ile kullanıcı alımı yapan Bluesky artık herkesin kullanımına açıldı.

Hatırlarsanız 2023’ün sonunda Bluesky, halka açık bir web arayüzü eklemek üzere olduğunu açıklamıştı. Ve beklenen oldu. Bugüne kadar sadece davetiye sistemiyle kullanıcı alımı yapan açık kaynaklı X alternatifi Bluesky, şimdi herkese açıldı. Geçen ilkbaharda beta olarak açılan platformun, bugüne kadar davetiye ile alım yapmasına rağmen 3 milyonun biraz üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Ancak artık kullanıcıların katılmak için davetiyeye ihtiyaç duymamasıyla bu sayı hızla artabilir.

Bluesky CEO’sy Jay Graber, açıklamasında “Sosyal geleceğin açık ve merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğuna ve olması gerektiğine gerçekten inanıyoruz. Bunun genel olarak halka açık konuşmalar için iyi olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bluesky’ı bilmeyenler için söyleyelim, işlevsel olarak X ve Threads’e benziyor. Ancak X’ten farkı merkezi olmayan bir yapıyı benimsemesi ve açık kaynaklı bir platform olması.

Bluesky’ın bazı ilk kullanıcılar tarafından “skeets” olarak adlandırılan gönderileri varsayılan olarak kronolojik bir zaman çizelgesine sahip. Ancak kullanıcılar aynı zamanda diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan çok sayıda algoritmik akışı da takip edebiliyor.

Yakında şirket, içerik denetimi konusunda da benzer bir yaklaşım benimseyerek üçüncü tarafların Bluesky içeriği için kendi “etiketleme hizmetlerini” oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Platformun çoğu rakibine göre hâlâ çok daha küçük olduğunu ve henüz doğrudan mesajlaşma özelliğine sahip olmadığını belirtelim.

Kaynak: Bluesky is ditching its waitlist and is now open to everyone – engadget