Skip to main content

Microsoft, yapay zekâ destekli haber üretimi için aralarında Semafor’un da bulunduğu bir dizi medya şirketi ile işbirliği yaptı.

The Financial Times’ın haberine göre Microsoft, haber içeriklerinin oluşturulmasına yardımcı olmak için ChatGPT’yi kullanan yeni bir proje üzerinde, aralarında Semafor’un da bulunduğu bir dizi medya şirketiyle anlaşmaya vardı.

Habere göre Buzzfeed’in eski genel yayın yönetmeni Ben Smith’in kurucu ortağı olduğu Semafor, açıklanmayan ancak önemli bir meblağ karşılığında Microsoft’un sponsorluğunda Signals adlı bir yayın oluşturacak.

Signals’ın günde yaklaşık 12 gönderi paylaşarak son dakika haberlerini ve analizlerini öne çıkaracağı paylaşılan bilgiler arasında. Yapay zekâ etkin bir şekilde araştırma aracı olarak kullanılırken tüm hikâyeler tamamen gazeteciler tarafından yazılacak. Semafor ekibi dünya çapındaki diğer haber kaynaklarından gelen son dakika haberleri hızlıca bulmak için yapay zekâ araçlarını kullanacak. Bunun yanı sıra birden fazla dilde yayımlanacak bu haberler için çeviri araçları da sağlanacak. Bu nedenle bir makale, muhabirlerin bağlam eklemesi ve farklı bakış açılarını sunması ile birlikte Çince ve Hintçe gibi kaynakları içerebilecek.

Şu anda Microsoft’ta çalışan eski Associated Press (AP) muhabiri Noreen Gillespie, The Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Gazetecilerin bir sonraki nesil için hayatta kalabilmeleri ve gelişmeleri için bu araçları benimsemesi gerekiyor” dedi.

Microsoft ayrıca, Craig Newmark Gazetecilik Okulu, GroundTruth Projesi ve Online News Association ve diğer gazetecilik kuruluşları ile yaptığı iş birliklerini de duyurdu.

Kaynak: Microsoft is teaming up with Semafor on AI-assisted news stories – engadget