Skip to main content

Binlerce yazar, imzaladıkları açık mektupta yapay zekâ sistemleri geliştiren şirketlerin eserlerini çalmaya son vermesini istedi.

Kurgu, kurgusal olmayan ve şiir türlerinde eser veren 9 binden fazla yazar imzaladıkları açık mektupta, ChatGPT, Bard ve LlaMa gibi büyük dil modellerinin arkasındaki teknoloji şirketlerini, yazılı eserleri izinsiz ve tazminat olmaksızın kullanmasını eleştirdi.

OpenAI, Meta, Microsoft ve diğer yapay zekâ üreticilerine yönelik yazılan mektubun imzacıları arasında; Dan Brown, James Patterson, Jennifer Egan ve Margaret Atwood gibi yazarlar bulunuyor.

Yazarlara göre, yapay zekâ sistemleri dillerini, hikâyelerini, tarzlarını ve fikirlerini taklit ediyor. Milyonlarca telifli kitap, makale, deneme ve şiirin yapay zekâ sistemleri için adeta bir gıda olduğunu söyleyen yazarlar, bunların faturası olmayan sonsuz yemekler gibi görüldüğünü ifade ediyor.

Yazarlardan alıntı yapabilen ve onları taklit edebilen sistemlerine rağmen, yapay zekâ geliştiricilerinin yayıncılara lisans vermediklerini vurgulayan yazarlar, imzaladıkları mektupta şirketlerden şunları talep ediyor:

  1. Telif hakkıyla korunan materyallerinin üretken yapay zekâ programlarında kullanılması için izin alınması.
  2. Üretken yapay zekâ programlarında yazarların çalışmalarının geçmiş ve devam eden kullanımı için yazarlara adil bir şekilde tazminat ödenmesi.
  3. Yapay zekâ sistemleri tarafından oluşturulan çıktıların mevcut yasayı ihlal edip etmediğine bakılmaksızın, yapay zekâ çıktısında çalışmalarının kullanımı için yazarların adil bir şekilde tazmin edilmesi.

Bakalım yapay zekâ şirketlerinden bu açık mektuba bir cevap gelecek mi bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Thousands of authors sign letter urging AI makers to stop stealing books – TechCrunch