Skip to main content

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Twitter’a reklam yasağı verdi.

BTK’nın “Twitter’a Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararı” Resmî Gazete’de yayımlandı. BTK reklam yasağına gerekçe olarak ise temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesini gösterdi. Hatırlarsanız sosyal medya yasası ile birlikte; Twitter, Facebook, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilmişti.

Karara göre Twitter’a, Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilemeyecek.

BTK tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şu ifadeler yer alıyor: “Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen eski unvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter) adlı sosyal ağ sağlayıcıya, Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesinin yasaklanmasına 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ek 4’üncü maddesinin ikinci fıkrası ve geçici 6’ncı maddesi gereğince karar verilmiştir.”