TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 31.05.2017 - 13:31

“Beni cepten arayın” dedi, güvenlik alarma geçti

ABD Başkanı Trump’ın dünya liderlerine, kendisini direkt olarak cep telefonundan arayabileceklerini söylemesi ülkede güvenlik birimlerini alarma geçirirken, kamuoyunda gündem oldu.

Yeni nesil mobil teknolojiler, dünyanın en eski kurallarını bile değişime zorluyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nin yeni başkanı Donald Trump‘ın telefon çağrılarıyla ilgili son çıkışı, diplomatik protokolü yerle bir edeceğe benziyor.

ABD Başkanı Trump’ın devlet ve güvenlik protokollerini hiçe sayarak, dünya liderlerine kişisel cep telefon numarasını vermesi ve onları kendisini “cepten” aramaya teşvik etmesi ülkede olay oldu.

ABD’li resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başkan Trump Kanada ve Meksika liderlerinden kendisine cep telefonuyla ulaşmasını istedi. AP’nin haberinde, bu iki liderden şimdiye dek Trump’ı cebinden arayan liderin sadece Kanada Başbakanı Justin Trudeau olduğu belirtildi.

Fransız bir yetkili de, ABD Başkanı’nın Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçimleri kazanmasının ardından yaptığı tebrik telefonunda da telefon numarasını verdiğini açıkladı. Macron’un bu numarayı kullanıp kullanmadığı bilinmiyor.

Trump ile dünya liderleri arasında cep telefonu üzerinden gerçekleştirilecek konuşmaların kayıt altına alınması ve arşivlenmesi konusunda da belirsizlik söz konusu.