TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 31.05.2017 - 16:25

Dünyanın en pahalı otomobili

Rolls-Royce’un İtalya'da tanıttığı Sweptail modeli, 11.4 milyon avroluk fiyatıyla şu an otomobil dünyasının en pahalı yeni aracı.

Klasik ve vintage otomobillerin hayranlarıyla buluştuğu, 1929’dan beri düzenlenen Villa d’Este Zerafet Yarışması (Concorso d’Eleganza Villa d’Este) bu sene 26-28 Mayıs tarihlerinde, yine İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleştirildi.

Milano yakınlarındaki Como gölünün kıyısında düzenlenen geleneksel etkinlikte görücüye çıkan Rolls-Royce Sweptail estetiğiyle olduğu kadar fiyatıyla da adından söz ettirdi. Sweptail; Bugatti ve Ferrari gibi lüks otomobil markalarının ürettiği modelleri sollayarak, yeni üretim araçlar arasında en yüksek fiyata sahip otomobil oldu.

Dünyanın en pahalı otomobili

Özel istek üzerine 1 adet üretildi

İngiliz “Car Magazine” dergisinin muhabirlerinden alınan bilgiye göre, Rolls-Royce’un Sweptail modeli sahibine 11.4 milyon avroya (yaklaşık 45 milyon TL) mal oldu. Servet değerindeki araç, bir müşterinin özel isteği üzerine, sadece bir adet olarak üretilirken, bu müşterinin adı açıklanmadı.

Tüm ayrıntılarının el işçiliği ile bir araya getirildiği Sweptail, markanın diğer bir modeli olan Phantom Coupé’ye benziyor, tasarımı ve arka kısma kadar uzanan cam tavanıyla 1920’lerin otomobillerine göz kırpıyor.  Otomobilin arka üstten görünüşü ise yat modellerini andırıyor.

“Şimdiye kadar üretilmiş en pahalı otomobil”

Rolls-Royce CEO’su Torsten Müller-Ötvös, söz konusu rakamın spekülasyon olduğunu söylese de, “Muhtemelen şimdiye kadar üretilmiş en pahalı otomobil” açıklamasını yaparak, Sweptail’in antika modeller kategori dışı bırakıldığında, “dünyanın en pahalı otomobili” olduğunu doğrulamış oldu.

Fikir vermesi açısından ve karşılaştırma yapabilmeniz için not düşelim: İtalyan markası Lamborghini’nin 50. yılını kutlamak için ürettiği Veneno Roadster “sadece” 3.3 milyon avro.