MÜZİK

H.Kerem Fındık | 31.05.2017 - 11:14

Gangnam Style’ı söyleyen Psy’ye YouTube’dan ödül

YouTube, Gangnam Style şarkısı ile bir döneme damgasını vuran Psy’ye Diamond Play Button ödülü verdi.

YouTube, 100 bin aboneyi geçen kanallara Silver Play Button, 1 milyon aboneyi geçen kanallara Gold Play Button ve 10 milyonu geçen kanallara da Diamond Play Button ödülü veriyor. Koreli şarkıcı Psy, YouTube’dan 10 milyon aboneyi geçtiği için Diamond Play Button (Elmas Oynat Tuşu) ödülünü almaya hak kazandı.

Gerçek adı Park Jae-Sang olan Psy, Diamond Play Button ödülünü alan ilk şarkıcı değil. Bu ödülü kazanan diğer şarkıcılar arasında Jenna Marbles, Ryan Higa ve Fine Brothers da yer alıyor.

Psy şu an itibarıyla YouTube’da en çok seyredilen videonun da sahibi. Hatırlanacağı gibi, “Gangnam Style” şarkısıyla bir dönem YouTube’a damgasını vuran Psy, bu parçasıyla şu ana kadar 2 milyar 855 milyon kez seyredildi. Psy’nin 10 Mayıs’ta yayına giren yeni şarkıları “I Luv It” ve “New Face” sırasıyla 35 milyon ve 36 milyon kez görüntülendi. Öte yandan, 16 Haziran 2014’te Forbes’un internet sitesinde yayımlanan Hugh McIntyre imzalı bir haber-analize göre, Psy o dönem YouTube 2 milyar seyredilme barajını geçmiş ve sadece YouTube reklamlarından 2 milyon dolar kazanmıştı. Psy’nin “Officialpsy” isimli kanalının 19 Ekim 2010’da açıldığını da belirtelim.

Kaynak: Mashable -Forbes