GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 30.06.2022 - 19:57

Bakan Koca, Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının görüldüğünü açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir süredir dünyanın farklı bölgelerinde görülen maymun çiçeği hastalığının Türkiye'de de bir hastada görüldüğünü açıkladı.

Bir süredir dünyanın farklı bölgelerinde görülen maymun çiçeği hastalığı tüm dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ederken; hastalığın Türkiye’de görülüp görülmediği merak ediliyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, paylaştığı bir tweet ile Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının görüldüğünü açıkladı. Bakan Koca, 37 yaşındaki hastanın bağışıklık sistemi yetersizliğinin olduğunu belirtti; hastalığın solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaştığının altını çizdi.

Maymun çiçeği hastalığı ilk kez 1958 yılında maymun kolonilerinde yaşanan bir salgın sonrasında keşfedilmişti. İlk insan vakası 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen hastalık ile zaman zaman karşılaşılsa da son dönemde dünyanın farklı bölgelerinde vakaların daha önce hiç görülmediği şekilde artmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü ve ulusal sağlık kuruluşları tarafından mercek altına alınmıştı. Öte yandan, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Oxford Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları, oluşturdukları bir tablo ile hem vakaları yakından takip ediyor hem de konuya ilgisi olan kişileri bilgilendiriyorlar.

Çiçek aşılarının maymun çiçeği hastalığına karşı en az %85 etkili olduğu biliniyor.