Skip to main content

Baidu, App Store’daki sahte Ernie chatbot uygulamaları nedeniyle Apple’a dava açtı.

Çinli arama motoru devi Baidu, Mart ayında ChatGPT’ye rakip yapay zekâ destekli chatbot’u Ernie’yi tanıtmıştı. Şirket Ernie’nin sahte uygulamalarını App Store’da sergilediği gerekçesi ile Apple’a ve bazı uygulama geliştiricilerine dava açtı.

OpenAI’ın ChatGPT’si ve Google’ın Bard chatbot’larının aksine Ernie, henüz genel kullanıma açık değil. Ernie ile ilgilenen herkesin özel bir kod için Baidu’ya başvurmaları ve ardından seçilip seçilmediklerini görmek için beklemeleri gerekiyor.

Reuters’ta yer alan habere göre, App Store’da Ernie’nin teknolojisini içerdiğini iddia eden birkaç sahte uygulama keşfettikten sonra Baidu, Pekin Haidian Halk Mahkemesinde yalnızca Apple’a değil, aynı zamanda uygulamaların arkasındaki geliştiricilere de dava açtı.

Pekin merkezli Baidu Cuma günü resmi “Baidu AI” WeChat hesabında yaptığı açıklamada, mahkeme başvurusunu gösteren bir belgenin görüntüsünün yanı sıra “Şu anda Ernie’nin herhangi bir resmi uygulaması yok” dedi ve “Şirketimizin resmi duyurusuna kadar, App Store’da veya diğer mağazalardan gördüğünüz tüm Ernie uygulamaları sahtedir” diye ekledi.

Kaynak: Apple sued by Baidu over fake Ernie chatbot apps on App Store – digitaltrends