Skip to main content

ASELSAN, 2027’ye kadar Savunma Sanayi Başkanlığı’na iki önemli sipariş teslim edecek.

ASELSAN, Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan iki sipariş aldığını açıkladı. ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştığı açıklamaya göre, siparişlerin tutarları 900 milyon TL ve 430 milyon dolar olarak aktarıldı. KAP’ta dün yayımlanan açıklamada siparişlerin içeriğine de yer veriliyor ve ASELSAN’ın Savunma Sanayi Başkanlığı’na elektronik harp sistemi tedarik edeceği belirtiliyor.

Siparişler 2027’de teslim edilecek

Bu sistemlere elektronik istihbarat, muhabere istihbarat, radar elektronik destek ve önleyici elektronik harp gibi çözümler örnek olarak verilebilir. Savunma Sanayi Başkanlığı ise 1985 yılında Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” (SaGeB) olarak kuruldu, 1989 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak yeniden yapılandırıldı.​ Müsteşarlık 2017 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile Cumhurbaşkanı’na bağlandı. Başkanlığın ihtiyaç duyulan modern silah, araç ve gereçlerin özel veya kamu kuruluşlarında imalatını planlamak ve modern silah, araç ve gereçleri araştırma, geliştirme, prototiplerin imalini sağlama, avans verme, uzun vadeli siparişler ve diğer mali ve ekonomik teşvikleri tespit etmek gibi bir dizi görevi bulunuyor.

ASELSAN bu siparişleri 2027 yılına kadar teslim edecek. Firmanın KAP’taki açıklamasının tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.