Skip to main content

Kamu ve özel kuruluşlar vatandaşlara kişisel bilgileri diledikleri gibi soramayacak. Bu bilgileri başkalarına aktaramayacaklar, her kurum kişisel veri biriktiremeyecek. Ntvmsnbc’nin haberine göre; internette alışveriş yaparken girilen bilgiler, sağlık, sigorta gibi…

Kamu ve özel kuruluşlar vatandaşlara kişisel bilgileri diledikleri gibi soramayacak. Bu bilgileri başkalarına aktaramayacaklar, her kurum kişisel veri biriktiremeyecek.
Ntvmsnbc’nin haberine göre; internette alışveriş yaparken girilen bilgiler, sağlık, sigorta gibi nedenlerle özel şirketlere aktarılan kişisel veriler, işe girerken doldurduğunuz bilgi formları ve kamu kuruluşlarının sizinle ilgili sakladığı tüm bilgilerin elde edilmesi bir düzene kavuşuyor.
Kurumların, satış, hizmet, işe giriş gibi işlemler sırasında gereksiz bilgileri sorma hakkı ortadan kalkıyor, izinsiz kişisel bilgi toplayan ve aktaranlara hapis cezası geliyor. Cep telefonu numaralarının ticari paylaşımı, müşteri bilgilerinin aktarılması gibi işlemler son bulacak.
Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelen Kişisel Verilerin Saklanması Yasa Tasarı’sı, bütün özel ve kamu kuruluşlarına kişisel verilerin paylaşımında kısıtlamalar getiriyor. Tasarıya göre bütün kurumlar hızlı bir şekilde veri koruma çalışması başlatmak zorunda.