Skip to main content

ASBİS artık ikinci el araçların yanı sıra sıfır araçların satış ve devir tescil işlemlerinin de online olarak yapılmasını sağlıyor. ASBİS Projesinin uygulama alanının genişlemesiyle birlikte, elektronik imza, ikinci el araçlarda…

ASBİS artık ikinci el araçların yanı sıra sıfır araçların satış ve devir tescil işlemlerinin de online olarak yapılmasını sağlıyor.

ASBİS Projesinin uygulama alanının genişlemesiyle birlikte, elektronik imza, ikinci el araçlarda olduğu gibi sıfır araçların satış, devir, tescil işlemlerinde de kullanabiliyor. Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ASBİS) aracın trafik, maliye, muayene ve sigorta ile ilgili bilgileri elektronik ortamdan notere ulaştırarak, araç alım satımı için başka bir kuruma gitmek gerekmiyor.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, konu hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “ASBİS Projesinin başarıyla devam etmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Elektronik imza ile sıfır ve ikinci el araçların satış, devir ve tescil işlemlerinin kolaylıkla, bürokratik işlemler için saatler harcanmadan yapılmasına imkan sağlayan bu proje sayesinde, e-imzanın kolaylık sağladığı alanlara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Proje Türkiye genelinde yayıldığında e-imzanın sağladığı para ve zaman tasarrufunun boyutları da daha net görülecektir.”

Elektronik imza sahibi olmak isteyen kişi ve kurumların www.e-guven.com adresine girerek online başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. E-GÜVEN, “yerinde kimlik tespiti” uygulaması, başvuruda bulunan kişilerin aranması, ortak bir randevu zamanının belirlenmesi ve başvuru sahiplerinin belirlediği yerlere gidilerek kimlik tespiti yapılması süreçlerini ve telefonla teknik destek hizmetini kapsıyor. “Yerinde kurulum” uygulaması ise, elektronik imzaların kullanılabilmesi için elektronik sertifikaların içinde bulunduğu akıllı kartların ve kart okuyucuların bilgisayarlara kurulması, tanıtılması ve gerekli ayarlarının yapılmasını içeriyor.
.