Skip to main content

İlaçla tedavi edilemeyen sıtma hastalığı için bir tedavi yöntemi bulmayı hedefleyen projede, IBM’in World Community Grid bilgisayar ağı kullanılıyor. IBM’in yapay zeka ürünü olan Watson’ın, yarışma aracılığıyla kazandığı 1 milyon…

İlaçla tedavi edilemeyen sıtma hastalığı için bir tedavi yöntemi bulmayı hedefleyen projede, IBM’in World Community Grid bilgisayar ağı kullanılıyor.

IBM’in yapay zeka ürünü olan Watson’ın, yarışma aracılığıyla kazandığı 1 milyon doları kendilerine bağışlamasıyla harekete geçen Scripps Araştırma Enstitüsü, bu para ile insan sağlığı için önemli bir projenin finanse edecek. Projenin, kamuoyunun desteğiyle bir yılda tamamlanması hedefleniyor.

IBM’in Watson adlı bilgi işlem sistemi, yılın ilk aylarında Jeopardy! Yarışmasına katılarak iki tanınmış yarışmacıyı yenerek adını duyurmuştu. Adını IBM’in kurucusundan alan ve doğal dilde yöneltilen soruya yanıt verebilme yeteneğine sahip bir bilgi işlem sistemi olan Watson, yarışmada kazandığı 1 milyon dolarlık ödülü değişik kurumlara bağışlamıştı. Bu kurumlardan bir tanesi olan ve kar amacı gütmeyen biyomedikal araştırma kuruluşlu olan Scripps Research Institute (Scripps Araştırma Enstitüsü), Watson’un bağışladığı parayı insan sağlığı için önemli bulduğu bir araştırma projesi için kullanacağını açıkladı. Scripps Enstitüsü, her 30 saniyede bir ölüm oranına sahip ve halk sağlığı maliyetinin yüzde 40’ını oluşturan sıtma hastalığına karşı, daha önce birçok ilaca dirençli hastalığın tedavisine yönelik olarak kullandığı World Community Grid programını ile 100 yıl sürebilecek bir araştırmanın bir yılda tamamlanabileceğini öngörüyor.

Scripps Araştırma Enstitüsü ve World Commnity Grid programının yöneticisi olan IBM, bilgisayarı olan herkesi, http://www.worldcommunitygrid.org web sitesindeki “GO Fight Against Malaria” (Sıtmaya Karşı Savaşalım) adlı projeye katılmaya teşvik ediyor. Bugüne dek 80’i aşkın ülkeden 575.000 kişinin gönüllü katılımıyla gerçekleşen projede kullanılan World Community Grid programı, kişisel bilgisayaların kullanılmayan bilgi işlem gücünden beslenerek, bir hastalığın tedavisi, yenilenebilir enerji malzemeleri, temiz su teknikleri ya da daha sağlıklı temel besin maddeleri geliştirmek için arayışları olan bilim adamlarıyla paylaşıyor.

Scripps Enstitüsü’nden bilim adamları, yedi yıldır devam eden IBM World Community Grid programının sağladığı kaynaklardan yararlanarak, sıtmanın mutasyona uğrayan ve ilaca direnç gösteren türlerini tedavi edecek ilaçların geliştirilmesine faydalı olacak milyonlarca bileşeni daha hızlı analiz ettikleri verileri kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

Projeyle ilişkin daha ayrıntılı bilgi almak için  http://ibm.co/tiMRC2 adresini ziyaret edebilirsiniz.