Skip to main content

Yapay zekâ odaklı M4 çip, M4 çipli yeni iPad Pro, iPad Air, Apple Pencil ve daha fazlası dahil olmak üzere Apple’ın Let Loose etkinliğinde duyurduğu her şeyi sizler için derledik.

Apple’ın 7 Mayıs tarihinde, Let Loose adlı özel bir etkinlik düzenleyeceğini sizlere duyurmuştuk. Türkiye saatiyle 17.00’de düzenlenen etkinlikte teknoloji devi iPad Air’in yeni modelini, yapay zekâ odaklı M4 çipini ve M4 çipli yeni iPad Pro modellerini tanıttı. Bu yeniliklerin yanı sıra Apple Pencil’ın güncellenmiş sürümü, yeni tasarımıyla Magic Keyboard ve iPad’lere özel yeni kılıflarını da tanıttı.

Şimdi gelin bu yeniliklere kısaca bir göz atalım:

  • iPad Air: M1 yerine M2 işlemci ile tanıtılan yeni iPad Air, 11 inç ve 13 inç ekran boyutu seçenekleri ile geliyor. Şimdiye kadar iPad Air’ın ilk kez iki boyutta geldiğini belirtelim. Ancak ekranların, iPad Pro gibi OLED değil LED ekran olduğunu belirtmekte de fayda var. Yeni iPad Air’da beklenen güncelleme de yapıldı ve kameranın yeri değiştirilerek yatay çekime göre ayarlandı. Hem ön hem de arka kameralar 12MP sensörlere sahip. Alüminyum gövde için de mavi, mor, yıldız ışığı ve uzay grisi olmak üzere dört renk seçeneği bulunuyor. Eskisinden 3 kat daha hızlı olacağı belirtilen yeni nesil iPad Air, ikinci nesil Apple Pencil ve Magic Keyboard’u destekliyor. iPad Air ayrıca Wi-Fi 6E’yi de destekliyor ve isteğe bağlı olarak 5G destekli bir model alınabiliyor.

Yeni iPad Air 128 GB ile birlikte gelirken, Apple 256 GB, 512 GB ve 1 TB olmak üzere daha fazla depolama seçeneği ekliyor. Yani çok fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa artık iPad Pro satın almanıza gerek yok.

iPad Air’ın 11 inçlik versiyonunun fiyatı 599 dolar, 13 inçlik versiyonunun fiyatı ise 799 dolar olarak belirlendi.

iPad Air, Türkiye’de ise 11 inç için 25.999 TL, 13 inç için ise 34.999 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak.

  • iPad Pro: Şimdiye kadarki en ince iPad olarak lanse edilen iPad Pro M4 işlemciye sahip ilk Apple ürünü. iPad Pro’da Apple’ın ilk kez kullandığı Tandem OLED teknolojisi yer alıyor. Tandem OLED, iki OLED ekranını üst üste bağlıyor ve 1000 nit parlaklıkla görsel deneyim sunuyor. Daha az parlama için nano dokulu cam seçeneği de mevcut. iPad Pro, 11 inç ve 13 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutu seçeneğiyle geliyor.

11 inçlik iPad Air 45.999 TL’den, 13 inçlik iPad Air ise 59.999 TL’den başlayan fiyatlarla tüketicilerle buluşacak.

  • M4 çip: Apple’ın Let Loose etkinliğinde tanıttığı M4 çipi ilk kez iPad Pro’da karşımıza çıkıyor. Apple’ın M2 çipe kıyasla yüzde 50 daha güçlü olduğunu söylediği M4 çip, 10 çekirdekli bir CPU ve yine M2’ye göre 4 kat daha hızlı 10 çekirdekli bir GPU ile birlikte geliyor. M4’ün aynı zamanda Apple’ın şimdiye kadar geliştirdiği en güçlü Neural Engine’a da sahip olduğunu belirtelim.

Apple’a göre M4 çip “yapay zekâ için oldukça güçlü bir çip”. Çünkü saniyede 38 trilyon işlem kapasitesine sahip durumda.

  • Apple Pencil Pro: İlk kez 2015’te duyurulmasından bu yana, çok fazla güncelleme görmeyen Apple Pencil, 2018 yılında manyetik şarjı destekledi, geçen sene ise daha USB-C şarjına sahip olan modeli tanıtıldı. Let Loose etkinliğinde ise önemli güncellemeleriyle öne çıkan Apple Pencil Pro’nun dokunsal geri bildirimi desteklediği belirtildi. Kalemin içinde bir de jiroskop bulunuyor ve böylece kullanıcıların kalemi tutuş şekline göre uygulamalardaki fırçaların açılı bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. Hem yeni iPad Pro hem de iPad Air ile uyumlu olan Apple Pencil’ın yeni versiyonu aynı zamanda Find My’i da getiriyor.
  • Magic Keyboard: Apple, iPad içi yeni ve geliştirilmiş Magic Keyboard’u duyurdu. Bu, 2020’den bu yana ilk büyük güncelleme. Apple, Magic Keyboard’un çok daha ince ve hafif olacak şekilde “tamamen yeniden tasarlandığını” söylüyor ve artık ekran parlaklığı gibi kontrollere hızlı erişim sunuyor. Apple, alüminyumdan yapılmış daha sağlam bir çerçeveye sahip olan Magic Keyboard’un dokunsal geri bildirim sayesinde daha duyarlı olduğunu söylüyor.

Tüm bu yeni ürünler dün ön siparişe açıldı ve gelecek hafta piyasaya sürülecek.

Kaynak: Here’s everything Apple just announced at its Let Loose event, including new iPad Pro with M4 chip, iPad Air, Apple Pencil and more – TechCrunch