Skip to main content

Apple kan şekeri ölçümü özelliğini Apple Watch’a getirme konusunda ilerleme kaydetti.

Teknoloji devi Apple, kan şekeri ölçümü özelliğini Apple Watch’a getirme konusunda uzun süredir çalışıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre bu konuda ilerleme kaydeden şirket, Apple Watch serisinde iğnesiz kan şekeri ölçüm özelliğini sunacak.

Apple, bunu gerçekleştirebilmek amacıyla vücuttaki glikoz konsantrasyonunu belirlemek üzere deri altından bir lazer ışığı yansıtmak için optik absorpsiyon spektroskopisini kullanan bir silikon fotonik çip geliştiriyor.

Teknolojinin şu anda konsept aşamasında olduğunu söyleyen Apple’a göre bunun giyilebilir bir cihaza sığabilecek bir boyuta getirilmesi gerek. Deri altındaki glikoz konsantrasyonunu ölçmek için lazer kullanan teknoloji, daha önce masa üstü boyutundaydı. Ancak yeni bilgilere göre iPhone boyutunda giyilebilir bir prototipin çalıştığı noktaya kadar ilerledi.

Apple, bu sistemle insanları prediyabetik olmaları durumunda uyarabilmek ve diyabet gelişmeden önce yaşam tarzı değişikliklerini mümkün kılmak istiyor. Böylece kişilerde Tip 2 diyabetin ortaya çıkmadan önlenmesi mümkün olabilir.

Teknoloji halen kullanıma hazır olmasa da gelecek için umut vadediyor.

Kaynak: Apple’s Noninvasive Blood Glucose Technology for Future Apple Watch Reaches ‘Proof-of Concept’ Stage – MacRumors