Skip to main content

Apple’ın kendi artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğünü geliştirmekte olduğu söylentileri sürerken, firmanın Kanadalı AR şirketi Vrvana’yı satın aldığı haberi geldi.

TechCrunch’ın haberine göre, Apple sanal gözlük üreten Vrvana‘yı kendi bünyesine katmak için yaklaşık 30 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Apple bu iddia hakkında yorum yapmazken, Montreal’deki Vrvana çalışanlarının bir kısmı Kaliforniya’daki Apple tesislerine geçti bile.

Vrvana özellikle sanal ve artırılmış gerçekliği bir araya getiren hibrit gözlüğü Totem ile tanınıyor. Rakiplerinden daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı vaat eden Totem, bunun için, gözlüğü takan kişinin sadece başının değil, ellerinin konumunu da takip ediyor. Ürünün üzerindeki kameralar cihazın pozisyonunu, kızıl ötesi kamera ise kullanıcının ellerini algılıyor. Kullanıcının gözlerinin önünde OLED ekran bulunan cihaz, ARKit’teki gibi zengin ve karmaşık gerçeklik uygulamalarını mümkün kılıyor.

Apple’ın Vrvana’yı aldığı haberi doğruysa; bunu, teknoloji devinin kendi artırılmış gerçeklik gözlüğünü piyasaya sürmek için çalışmalar yaptığının önemli bir işareti olarak okumak doğru olacaktır.