Skip to main content

Apple yeni MacBook Pro modellerinin yanı sıra yeni AirPod’u tanıttı. Etkinlikte dikkat çeken bir başka ürün ise 19 dolarlık “parlatma bezi” idi.

Apple dün düzenlemiş olduğu etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. Tanıtılan ürünler arasında yeni MacBook Prolar ve yeni AirPod da var. Fakat sosyal medyada en çok yankı bulan ürünlerden biri parlatma bezi oldu.

M1 Pro ve M1 Max çiplerine sahip yeni MacBooklar

Apple’nin tanıttığı yeni MacBook Pro modellerinde önemli değişikliklere gitmesi hem basında hem de sosyal medyada epey konuşuldu.

Yeni MacBook Prolara dair önemli noktalar şu şekilde özetlenebilir:

Yeni MacBook Prolar Apple tarafından üretilen M1 Pro ve M1 Max adı verilen iki çip seçeneği ile gelecekler. M1 Pro çip altı veya sekiz performans ile iki verimlilik çekirdeği içererek, geçtiğimiz yıl tanıtılan ve sunduğu performans ile Apple kullanıcılarından ve fanlarından kolaylıkla geçer not alan M1 adlı çipten yaklaşık %70 fazla performans sağlayacak. M1 Pro’nun 14 ya da 16 çekirdekli bir grafik işlemcisine sahip olacağı belirtilirken; Apple, M1 Pro’nun bu grafik işlemcisi sayesinde M1’den iki kat daha iyi grafik performansı göstereceği iddiasında. Ayrıca, M1 Pro, 32 GB’a kadar RAM genişlemesine izin veriyor.

M1 Max adı verilen çipin ise 32 çekirdekli bir grafik işlemcisine sahip olmasından ötürü M1’den dört kat daha performanslı olması öngörülüyor. M1 Max, 64 GB’a RAM’i destekleyecek.

Yeni MacBook Prolar, 14,2 ve 16,2 inç ekran boyutlarına sahip olacak şekilde tasarlanırken; Apple’nin Touch Bar adı verilen dokunmatik, uygulamaya göre fonksiyonu değişebilen klavye bölmesinden vazgeçerek fiziksel tuşları tekrar dizüstü bilgisayarlara entegre etmesi bir hayli şaşkınlık yarattı.

Bir başka şaşkınlık yaratan gelişme ise yeni MacBook Proların iPhone modellerinde olduğu gibi ekranın orta üst kısmında bir çentiğe sahip olması. Ekran çerçevesi 3,5 milimetreye kadar inceltilirken, 1080p çözünürlüklü kamera bu çentiğe yerleştirilmiş.

16,2 inçlik MacBook Prolar 3.456 x 2.234 piksel çözünürlük sunarken, 14,2 inçlik MacBook Pro’nun sunacağı çözünürlük 3.024 x 1.964 piksel olacak. Ekranlar, 120Hz adaptif yenileme hızına sahip olacaklar.

Yeni MacBook Prolar bir HDMI, üç Thunderbolt 4 portu, bir SD kart yuvası, bir MagSafe bağlantı portu ve bir de kulaklık jacki ile gelecekler.

Sağladığı güç sayesinde M1 Pro çipli MacBook Prolara üç adet XDR ekran ve bir 4K televizyon bağlanabilecek.

Apple, 14,2 inçlik modelin 17 saate kadar video ve 11 saate kadar kablosuz internet dolaşımı sağlayabileceğini, 16,2 inçlik modelin ise 21 saate kadar video ve 14 saate kadar kablosuz internet dolaşımı sağlayabileceğini açıkladı.

Üçüncü nesil AirPodlar

Etkinlikte tanıtılan üçüncü nesil AirPodlar, yeni eklenen uzamsal ve adaptif ekolayzer özellikleri ile göze çarparken, tere ve suya dayanıklı olacak şekilde tasarlandılar.

Etkinlikte tanıtılan diğer ürünler ve özellikler

Apple, Siri üzerinden kullanılabilen HomePod minileri renklendirerek beyaz ve uzay grisi renklerinin yanına sarı, turuncu ve maviyi de ekledi.

Apple Music, yeni üyelik planı ile Apple kullanıcılarının karşısına çıktı. Bu yeni üyelik planı uygulamanın sadece Siri üzerinden kullanımına izin vermekte. Dolayısıyla, kullanıcılar tüm Apple müzik kütüphanesine ulaşabiliyor olacaklar, fakat uygulamayı bir klavye ile değil, sadece Siri kullanarak yönetebilecekler.

Dün düzenlenen etkinlikten sonra en çok konuşulan ürünlerden biri Apple’nin yeni parlatma bezi oldu. ABD’de 19 dolar fiyatla satışa sunulacak olan bu bez, Apple’nin açıklamasına göre “yumuşak, aşındırmayan bir kumaştan nano-dokulu camları bile etkili ve güvenli olarak temizleyecek şekilde” üretildi.

Kaynak: Everything Apple revealed at its October event – Mashable