Skip to main content

Sosyal medya platformlarının çıplaklık içeren sanat eserlerine sansür uygulamasının ardından, Viyana Turizm Kurulu çareyi yüzünü OnlyFans’a dönmekte buldu.

Viyana Turizm Kurulu, sanat dünyasında sansür ile mücadele kapsamında beklenmedik bir pazarlama kampanyası başlatarak sanat eserlerini OnlyFans’a taşıyacak.

Viyana müzelerinde bulunan pek çok sanat eseri farklı derecelerde çıplaklık içeriyor. Bu durum, sanat eserlerinin sosyal medyada paylaşılmalarının önüne geçiyor. Zira pek çok sosyal medya platformu çıplaklık içeren görsellere sansür uyguluyor. Uygulanan sansürden oldukça mustarip olan müzeler ve Viyana Turizm Kurulu, çareyi yeni ve beklenmedik bir pazarlama kampanyası düzenlemekte buldu.

Viyana Turizm Kurulu, yüzünü, çıplaklık içeren eserlerin sansüre uğramayacağı bir platform olan OnlyFans’a çevirdi.

2016 yılında kurulan OnlyFans, içerik üreticileri ile kullanıcıları direkt olarak bir araya getiren ve çıplaklık içeren ve pornografik içeriklerin paylaşıldığı bir platform. Bu yıl içerisinde müstehcen içeriklerin paylaşımına engel getirilmesi kararı alınsa da OnlyFans bu kararından geri döndü.

Viyana Turizm Kurulu sözcülerinden biri olan Helena Hartlauer, Egon Schiele’nin 1910 yılında yapmış olduğu otoportresini örnek vererek, bu eserlerin tanıtım amacıyla sosyal medyada kullanılamamalarının ciddi bir dezavantaj yarattığını ve bunu aşmak için OnlyFans’ın bir çözüm olabileceğini söyledi.

Fakat yine de bazı sosyal medya platformlarının OnlyFans linklerinin paylaşılmasına izin vermemesi, kampanyanın müzelerin internet siteleri üzerinden ima yoluyla yürütülmesine yol açtı. Sitelerde, Viyana’nın +18 içeriklerinin OnlyFans’da paylaşılması ile sanatseverlerin Egon Schiele, Richard Gerstl, Koloman Moser ve Amedeo Modigliani’nin provokatif işlerine internet üzerinden ulaşabilecekleri, eserleri aynı zamanda Viyana’da müzelerde de görebilecekleri belirtildi.

Kaynak: Nude artwork from Vienna museums finds home on OnlyFans – CNET