Skip to main content

Apple, ön sipariş boyunca 180 binden fazla Vision Pro satışı gerçekleştirdi.

Geçen hafta ABD’de ön siparişe açılan Apple Vision Pro, bugüne kadar 180 bin adet satışı geride bıraktı.

En düşük yani 256 GB’lık modeli 3.499 dolar, 512 GB’lık modeli 3.699 dolar, 1 TB’lık modeli ise 3.899 dolar olan Vision Pro ile Apple, analist Ming Chi Kuo’nun tahminine göre, geçen hafta sonunda 160 ilâ 180 bin adet arası satış yaptı.

Kuo daha önce Apple’ın 2 Şubat’a kadar 60 ilâ 80 bin adet Vision Pro üretmesini beklediğini ifade etmişti. Bu da beklenen sipariş adetlerinin üretim miktarını aştığını gösteriyor. Vision Pro’nun stoklarının ön siparişe açılır açılmaz tükenmesi de Kuo’nun tahminlerini destekliyor.

Bu olumlu bir haber gibi görünse de Kuo, teslimat sürelerinin ilk 48 saat içinde değişmeden kalması nedeniyle, sıkı kullanıcılar ve hayranların ön siparişlerini vermesinin ardından bunun talepte hızlı bir düşüşe işaret edebileceğine dikkat çekti. iPhone siparişlerinin genellikle ön siparişler açıldıktan 24 ilâ 48 saat sonra teslimat sürelerinde istikrarlı bir artış gördüğünü belirtelim.

Ancak Vision Pro’nun, özellikle YouTube, Spotify gibi önemli uygulamaların bulunmaması ve 3499 dolarlık fiyatı sebebiyle mevcut haliyle genel kullanıcıya hitap eden bir ürün olmadığını söyleyebiliriz. Öte yandan Bloomberg’den Mark Gurman’ın daha önceki haberine göre, Apple Vision Pro’nun 1500 ilâ 2000 dolar karşılığında satılacak bir versiyonunu çıkarabilir.

Kuo’ya göre Apple’ın mevcut aktif kullanıcı sayısı 1.2 milyar iken, Vision Pro’nun üretim sayısı 80 bin seviyesinde. Bu da Apple’ın Vision Pro’yu son derece “niş” bir ürün olarak konumlandırdığını gösteriyor.

Kaynak: Apple might have sold up to 180,000 Vision Pro headsets over pre-order weekend – engadget