İŞ DÜNYASI

Digital Age | 08.11.2021 - 11:19

Apple, Tesla’nın Autopilot direktörünü bünyesine kattı

Tam otonom sürüş kabiliyetine sahip araç üretimi için çalışan Apple en büyük rakibinin önemli isimlerinden birini bünyesine kattı.

Apple’nin tam otonom sürüş özelliğine sahip bir otomobil üzerinde çalıştığı uzun zamandır biliniyor. Her ne kadar Apple bu projeye dair çalışmalarını gizli tutsa da yeni bir haber gündeme oturdu. Bloomberg’in yaptığı habere göre Apple, en büyük rakibi olan Tesla’nın önemli çalışanlarından birini işe aldı.

2014 yılından beri Tesla’da görev alan ve 2019 yılından beri Tesla’nın “Autopilot” otonom sürüş programını yöneten Christopher “CJ” Moore, artık Apple bünyesinde çalışacak. Bloomberg’in haberine göre Moore, Apple’de yazılım üzerine de çalışacak ve Stuart Bowers’in bir altındaki kademede yer alacak. Tesla’nın Autopilot programının Moore’den önceki yöneticisi olan Bowers, 2019 yılında görevi Moore’ye devretmişti.

Moore, Mayıs ayında Elon Musk’un şirketin otonom sürüş projesindeki gidişatını abartarak anlattığını belirtmişti. Musk Tesla araçların yakın zamanda 5. seviye tam otonom sürüşe kavuşacağını söylerken, Moore bu durumun mühendislik gerçeği ile örtüşmediğini belirtmişti. Tesla araçlar şu anda 2. seviye otonom sürüşe sahipler. Bu seviye, sürücülerin ellerini direksiyon üzerinde tutmalarını gerektiriyor.

Bu açıklamayı 2019 yılında bir Autopilot kazasında hayatını kaybeden bir kişi ile ilgili olarak açılan bir davada yapan Moore, aynı davaya ait belgelere göre geçtiğimiz yılın Ekim ayında Tesla’dan ayrılmış.

Kaynak: Apple hires Tesla’s director of Autopilot software – Engadget