TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 04.01.2019 - 11:36

Apple hisselerinde önemli düşüş

Apple hisseleri Tim Cook’un yayımladığı mektubun ardından yüzde 10 düştü.

Apple hisseleri dün işlem gördüğü Nasdaq borsasında yüzde 10 düştü. Güne 155 dolarlık değerle başlayan şirketin hisseleri 142 dolardan kapanış yaptı. Apple hisselerindeki bu düşüşün nedenlerini şirketin CEO’su Tim Cook’un yatırımcılara yönelik yayımladığı mektuptan öğrenmek mümkün.

Tim Cook’un yatırımcılar için yayımladığı mektup
Cook öncelikle piyasaya çıkardıkları telefonların farklı ülkelerde farklı zamanlarda satışa çıkması nedeniyle gelirlerin etkilendiğini belirtiyor. Cook’un kaleme aldığı mektupta ikinci sıradaki gerekçe olarak ABD Doları’nın dünya piyasalarında güçlü bir konuma sahip olması gösteriliyor. Bu da, Apple’ın gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre 200 baz puan azaltıyor. Diğer bir neden ise tedarik kısıtlamaları şeklinde belirtiliyor. Dördüncü olarak da gelişmekte olan pazarlardaki ekonomik zayıflama öne çıkıyor. Bu da, Apple’ın daha önce tahmin ettiği gelirlerinde düşüşe neden oldu. Apple, yeni ürünlerini satışa sunduğu dönem olan Ekim-Aralık 2018 döneminde 89-93 milyar dolar gelir bekliyordu. Fakat, Cook’un paylaştığı mektupta bu beklenti 84 milyar dolar seviyesine çekilmiş durumda.

Çin-ABD ticaret savaşları
Apple CEO’su Tim Cook’un mektubunda gelişmekte olan pazarlarda yaşanan sorunlar ayrıntılı şekilde değerlendiriliyor. Buna göre, bu pazarlar arasında Çin öne çıkıyor ve Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşlarının Apple’ın satışlarını olumsuz etkilediği iddiası aktarılıyor. Ayrıca, Çin ekonomisinde 2018 2Ç döneminde yaşanan yavaşlamaya da dikkat çekiliyor. Buna paralel olarak, Çin akıllı telefon pazarındaki daralmanın üst seviyede olduğu dile getiriliyor. Öte yandan, Apple’ın Çin’deki iPhone satışları düşse de, telefon dışındaki kategorilerinde (Servisler, Mac, iPad ve Giyilebilir Cihazlar/Ev/Aksesuarlar) yıllık yüzde 19’luk büyüme söz konusu. Tim Cook mektubunda Çin ve diğer gelişmekte olan pazarlar dışındaki gelişmelere de değiniyor. Cook’a göre, gelişmiş pazarlarda yeni iPhone modellerine geçişin beklenenden yavaş olması, makroekonomik gelişmeler ve yüksek dolar fiyatı gibi nedenler gelişmiş pazarlardaki satışların düşmesine zemin hazırladı.

Apple’ın piyasa değeri dün yaşanan yüzde 10’luk kaybın ardından 3 Ocak itibarıyla 674,5 milyar dolara indi. Hatırlanacağı gibi, Apple 2 Ağustos 2018’de 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk ABD’li şirket olmuştu.