Skip to main content

Orijinal içerik üretimini iyiden iyiye ciddiye alan Apple, Game of Thrones’a rakip olacak diziler çekmek niyetinde. Ancak bütçesi şimdilik biraz kısıtlı görünüyor…

Teknoloji devi Apple, sektörel anlamda hedef sahasını genişleterek 1 milyar dolarlık bir bütçeyle içerik üretimine soyunuyor.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Apple bu bütçeyi gelecek yıl içerik “temin etmek ve üretmek” için kullanacak.

Her ne kadar 1 milyar dolar dizi çekimi için düşük bir bütçe olsa da, şirketin üreteceği yeni program sayısı için hedef rakamın 10 olduğu söyleniyor. Hatta Apple’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue’nun açıklamasına göre, Apple, bir bölümü 10 milyon dolara mal olan Game of Thrones’a rakip olacak diziler üretmek istiyor.

Apple içerik üretimi konusundaki ilk girişimlerinin (Planet of the Apps ve Carpool Karaoke) ulaştığı kullanıcı sayısı açısından pek de parlak olmadığı biliniyor. Ancak şimdiye kadar şirketin orijinal içerik üretimi konusuna bu sefer olduğu kadar kararlı bir tutum sergilemediğini de göz önünde bulundurmak gerekli. Daha fazla bütçe ve yetenekli bir ekiple Apple zamanla bu iddialı hedefini tutturabilir. Şirketin video prodüksiyon işlerini üstlenmek üzere, Sony’nin kıdemli isimlerinden Jamie Erlicht ve Zack Van Amburg’ü işe aldığını da hatırlatalım.

Halen Apple Music çatısı altında Planet of the Apps ve Carpool Karaoke’yi yayınlayan Apple’ın yeni içeriklerini kullanıcılarına nasıl ulaştıracağı henüz bilinmiyor. Ancak firmanın daha fazla yatırımla sadece bu amaca hizmet edecek bir internet TV servisi için kolları sıvaması oldukça kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.