Skip to main content

Apple dün geceki Mac etkinliğinden sonra kendi yazılımlarını da güncellemeye başladı. Profesyonel video düzenleme uygulaması Final Cut Pro X bunların ilki oldu

Apple, profesyonel video düzenleme uygulaması Final Cut Pro X’te yapılan önemli bir güncellemeyi duyurdu. Ayrıca Motion ve Compressor’de de güncellemeler yaptı.

Final Cut Pro 10.3 yenilikleri

Final Cut Pro X’teki yeni Magnetic Timeline ile kullanıcılar, özelleştirilebilir düzenleme ve ses kliplerinde diyalog, müzik ve efektler gibi türe veya “role” dayalı renk kodlamasıyla filmlerini bir bakışta anlayabiliyor. Rolleri oluşturmak ve atamak ve her birine eşsiz bir renk vermek çok kolay. Ayrıca, profesyonel video yazılımında bir ilk olarak kullanıcıların düzenleme yaparken zaman çizelgelerinin dikey düzenini anında yeniden düzenlemek veya belirli sesli rolleri vurgulamak için sürüklemeleri yeterli oluyor.

Yeni MacBook Pro’da bulunan Touch Bar ile entegrasyon, her göreve dinamik şekilde uyum sağlıyor. Kullanıcılar Final Cut Pro X’i kullanırken Touch Bar, düzenleme araçları arasında anında geçiş yapmalarına, ses düzeyini ayarlamalarına ve faydalı kısaltma ve oynatma komutlarını kullanmalarına olanak tanıyor. Kullanıcıların tek parmak dokunuşuyla projelerinde gezinebilmesi için tüm zaman çizelgesinin renk kodlu, interaktif bir görünümünü de gösteriyor.

Yeniden tasarlanan arayüz, Final Cut Pro X’in düzenini MacBook Pro kullanıcıları için ekran alanını optimize edecek şekilde kolaylaştırırken, daha koyu, düz görünüm içerik üzerinde odaklanmasını sağlıyor. Özelleştirilebilir çalışma alanları, kullanıcıların pencere düzenlemelerini, organize etme, edit etme ve renk derecelendirme gibi farklı görevler için ayarlayabilmelerini sağlıyor. Üstelik, bu işlem birden çok monitör için yapılabiliyor. Geniş renk yelpazesindeki iş akışları için tam destek, kullanıcıların videoyu Rec. 601 ve Rec. 709 renk alanları veya geniş yelpazeli Rec. 2020 renk alanı standardında aktarmasına, düzenlemesine ve sunmasına olanak tanıyor.

Final Cut Pro 10.3’ün diğer özellikleri:
• Akış geçişi, film atlamalarının görünmeyecek kadar akıcı olmasını sağlıyor;
• Özellikleri Kaldırma, kullanıcıların belirli efektleri birden çok klipte kolaylıkla silmesini veya yeniden kullanmasını sağlıyor;
• Zaman kodu yükleme efekti ve üreticisi, kullanıcıların kaynak zaman kodunu daha büyük bir görünümde düzenlemesini sağlıyor;
• ProRes MXF, Panasonic V-Log desteği ve AVC-Intra dışa aktarımı;
• Thunderbolt 3 aracılığıyla doğrudan video çıkışı, harici bir ekranda tek kabloyla yüksek kalitede video görüntülemeye olanak veriyor.

Motion 5.3’te geniş renk yelpazesindeki iş akışları desteğine ve 3D içeriklerin performansını ve gerçekçiliğini artıran 3D metin iyileştirmelerine sahip yeni şık bir arayüz bulunuyor. Yeni Hizala özelliği kullanıcıların, gelişmiş animasyonlar yaratmak için ayrı nesneleri kolayca bağlamasını sağlıyor. Touch Bar desteği ise yeni MacBook Pro’daki çeşitli interaktif araçlara kolay erişim sunuyor.

Compressor 4.3 Final Cut Pro X ve Motion ile uyum sağlayan yeni bir koyu görünüme sahip. iTunes Store Package oluşturmadaki geliştirmeler, kullanıcıların kolaylıkla dolaşmasını, doğrulamasını ve paketleri sıkıştırmasını sağlıyor. Böylece, paketler iTunes Store’a daha hızlı ve tamamen uygun şekilde gönderilebiliyor. Geniş renk yelpazesi desteği, standart dosyaları ve geniş renk yelpazesindeki alanları gönderirken baştan sona renk uyumu sağlıyor. Touch Bar desteği ise yeni MacBook Pro’da gruplar oluşturma ve işaretler ekleme gibi genel görevleri basitleştiriyor.

Fiyat ve çıkış tarihi
Final Cut Pro 10.3 dün itibariyle mevcut kullanıcılar için ücretsiz bir güncelleme olarak başladı. Yeni kullanıcılar ise Mac App Store’dan 800TL karşılığı edinebilir. Motion 5.3 ve Compressor 4.3güncellemeleri de yine mevcut kullanıcılar için başladı. Yeni kullanıcılar ise Mac App Store’dan 130TL karşılığı edinebilir.