Skip to main content

Türkiye’de ilk defa kimlik doğrulama işlemi yeni kimlik kartlarıyla uzaktan yapılabilecek

Türkiye’de nüfus cüzdanları yerine geçecek yeni kimlik kartlarının dağıtımının yaygınlaşması önünde çalışmalar devam ediyor. Türkiye’nin ilk elektronik imza üreticisi E-GÜVEN yeni kimlik kartlarıyla uzaktan da kimlik doğrulaması yapan ilk kurum oldu.

Mevcut sistemde vatandaşlar e-imza başvurusu yapmak için noter ya da ESHS gibi yetkili bir kuruma giderek gerekli kimlik doğrulama işlemini yaptırdıktan sonra e-imza sahibi olabiliyor. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda 14.01.2016 tarihinde yapılan değişiklikle ise e-imza sağlayıcısı kurumlar, kişilerin kimliğini resmi belgelerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı vasıtasıyla uzaktan güvenilir bir biçimde tespit edebilecek. Buna yönelik kullanıma açtığımız yeni sistemde, kişi bilgisayarına bağlı kart okuyucusu vasıtasıyla E-GÜVEN’in web sitesi üzerinden kimlik kartı şifresini girerek kolayca doğrulama işlemini tamamlayabilecek.

Yakın gelecekte ise e-imza sertifikaları doğrudan kimlik kartları içerisine yüklenecek ve kimlik kartları e-imza yerine kullanabilecek. Böylece vatandaşlar dijital yollarla çok daha hızlı ve zahmetsiz e-imza sahibi olacak. Yeni kimlik kartlarıyla usulsüzlüğün önüne geçilmesi hedefleniyor.