Skip to main content

Şirket Ekim ayı sonlarında sürpriz bir lansmana hazırlanıyor olabilir.

Bloomberg’den Mark Gurman, geçen günlerde Apple’ın 30 veya 31 Ekim’de yeni bir iMac de dahil olmak üzere yeni Mac’leri piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Bu uzun zamandır bekleniyordu. iMac 2021’den beri güncellenmemişti. O dönemde şirket, içinde M1 çip bulunan renkli bir 24 inç Mac piyasaya sürmüştü. Ancak şimdi Gurman, iMac’in mevcut sürümünün yanı sıra MacBook Pro’nun tüm sürümlerinin de yetersiz olduğunu ve bu durumun yeni cihazların geleceğini gösterdiğini iddia ediyor.

Yeni Mac’lerin, Apple’ın 2 Kasım’daki kazanç açıklamasından hemen önce Ekim ayı sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Cihazların teknik özelliklerine bakacak olursak, Mart ayında Gurman yeni cihazın da 24 inç ekrana sahip olacağını ve mevcut iMac ile aynı renklerde olacağını yazmıştı. Bununla birlikte daha yeni bir çiple, belki bir M2 veya hatta bir M3 ile güçlendirilecek.

Gurman, özellikle Apple’ın 2021’de 24 inçlik sürümü piyasaya sürdükten hemen sonra profesyonel odaklı bir iMac piyasaya sürmeyi planladığını, ancak bu ürünün “maliyet endişeleri” nedeniyle rafa kaldırıldığını iddia ediyor.

Apple’ın iMac’in yanı sıra yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerini de piyasaya sürmesi bekleniyor. Apple, Ocak 2023’te bu cihazların yeni sürümlerini piyasaya sürmüştü ve başka bir güncellemenin olması mümkün. Apple, MacBook Pro’ları güncellerse, bu cihazlar büyük olasılıkla mevcut sürümlere benzer olacak, tek büyük fark içindeki yeni M3 çipler olacak.

Kaynak: Apple may drop new MacBooks very soon — here’s when – Mashable